Vesmírná podívaná. Hubbleův teleskop vyfotil kupu hvězd ve vysokém rozlišení

Pohled na tisíce barevných hvězd, mlhovin a planet má neuvěřitelně uklidňující účinek. Máme něco pro všechny milovníky takových snímků. Hubbleův vesmírný teleskop pořídil úžasnou fotografii, kterou si můžete prohlédnout ve vysokém rozlišení.

Hned na úvod chceme upozornit, že nechceme nikoho zklamat. Vesmírné dalekohledy většinou zpřístupňují snímky ve velmi nízkém rozlišení a chybí jim detaily. Jedná se o technologické omezení, které je v dnešní době obtížné přeskočit.

Za vysoké rozlišení je tedy považován 19megapixelový snímek pořízený Hubbleovým vesmírným dalekohledem (HST). Ve srovnání s několika stovkami megapixelů středoformátových bezzrcadlovek to samozřejmě není mnoho, ale je třeba to posuzovat zcela jinak. Dodejme, že moderní vesmírný dalekohled Jamese Webba je vybaven lepšími zobrazovacími prostředky.

Tento snímek zachycuje kulovou hvězdokupu NGC 6544 (GCL 87, ESO 521-SC28), která se nachází v souhvězdí Střelce. Od Země je vzdálena asi 8 000 světelných let, od Slunce 9 800 světelných let a od středu Mléčné dráhy 16 600 světelných let. Na snímku je vidět velké množství malých hvězd a několik větších. Mají různé barvy – teplé i chladné. Jejich hustota je dobře patrná vpravo od středu snímku.

Podle Evropské kosmické agentury (ESA) je tento snímek kombinací dat ze dvou zobrazovacích přístrojů HST a dvou samostatných pozorování. Za první z nich je zodpovědný přístroj Advanced Camera for Surveys, za druhé Wide Field Camera 3. Při dřívějším pozorování se astronomové zaměřili na oblast kolem mlhoviny Laguna, která má velký vliv na změny v blízké hvězdokupě.

Snímek pořízený Hubbleovým vesmírným dalekohledem má velikost 109 Mb a lze jej stáhnout z webových stránek Evropské kosmické agentury.

Zdroj: redakce, esahubble.org