Velký hadronový urychlovač v ohrožení. Energetická krize ho může poslat k ledu
Velký hadronový urychlovač se pravděpodobně nevyhne dopadům blížící se energetické krize. Evropské středisko pro jaderný výzkum (CERN) se připravuje na možnost omezení svého provozu, stejně jako provozu dalších urychlovačů částic. Cílem opatření je zabránit výpadkům elektřiny v regionu.
Velký hadronový urychlovač (LHC) je největší a nejvýkonnější urychlovač částic na světě, který se nachází v Evropském středisku pro jaderný výzkum (CERN) nedaleko Ženevy. Skládá se z 27 km dlouhého prstence supravodivých magnetů s řadou urychlovacích struktur, které zvyšují energii částic na cestě. Toto obrovské zařízení bylo vytvořeno za účelem lepšího pochopení elementárních částic a provádění souvisejících experimentů.

Velký hadronový urychlovač v ohrožení?
CERN se nachází v rozsáhlém komplexu na hranicích Francie a Švýcarska a je jedním z největších spotřebitelů elektřiny ve Francii. Z tohoto důvodu není rozhodnutí omezit provoz některých urychlovačů částic překvapivé. Nedaleká Ženeva, a Rusko hrozí Evropě omezením dodávek energie.
Jak vysvětluje deník The Wall Street Journal, cílem CERNu je udržet LHC v chodu a vyhnout se náhlému výpadku, který by mohl narušit provoz zařízení za 4,4 miliardy dolarů. Kromě Velkého hadronového urychlovače se v komplexu nachází sedm dalších urychlovačů částic a dva zpomalovače částic, které vědcům umožňují studovat antihmotu. Urychlovače jsou v provozu 24 hodin, ale vypnutím některých z nich na omezenou dobu by se mohla ušetřit energie.
CERN jedná se svým dodavatelem elektřiny, státem kontrolovaným francouzským energetickým gigantem EDF SA. Ty se týkají obdržení jednodenního oznámení, že centrum bude muset používat méně elektřiny. Umožnily by CERNu připravit se na takovou situaci a omezit provoz vybraných urychlovačů (kromě LHC), čímž by se snížila spotřeba elektřiny až o 25 %. Wall Street Journal upozorňuje, že omezení provozu Velkého hadronového urychlovače by tuto spotřebu snížilo o dalších 25 %, ale to není tak jednoduchý úkol. Urychlovač využívá supravodivé magnety chlazené na -456 stupňů Fahrenheita. Pokud by se zahřály, mohlo by to zpozdit experimenty prováděné na LHC o několik týdnů.
Zdroj: wsj.com, CERN