Velká jako Země. Webbův teleskop objevil úžasnou exoplanetu

NASA objevila pomocí Webbova vesmírného dalekohledu exoplanetu, kterou pojmenovala LHS475b, s průměrem srovnatelným se Zemí a vzdálenou od Země asi 41 světelných let, uvádí server Time News.

Podle údajů Webbova teleskopu je teplota této planety o několik set stupňů vyšší než teplota Země. Pokud se na ní objeví mraky, naznačuje to, že planeta se může podobat spíše Venuši, protože Venuše má atmosféru z oxidu uhličitého a je vždy zahalena hustými mraky.

Informace ukazují, že Webbův dalekohled nepozoroval žádné prvky ani molekuly v detekovatelném množství, a data představují bezpříznakové spektrum pro planetu bez atmosféry.

Podle vědců je nepravděpodobné, že by exoplaneta měla hustou metanovou atmosféru jako Titan, případně navíc atmosféru z čistého oxidu uhličitého.

K potvrzení tohoto tvrzení je však třeba přesnějších měření a vědci plánují další pozorování v létě tohoto roku, aby získali více spektrálních dat.

Kromě toho vědci také potvrdili, že doba oběhu LHS475b činí 2 pozemské dny. Ačkoli je LHS475b blíže své mateřské hvězdě než jakákoli planeta ve sluneční soustavě. Hvězda je červeným trpaslíkem s teplotou nižší než polovina teploty Slunce, takže se předpokládá, že může mít stále atmosféru.

Zdroj: Time News