Velká Británie provedla test brutální laserové zbraně. Bude to bič na drony

Jedná se o první test vysoce výkonné laserové zbraně vyvinuté ve Spojeném království, která je určena k boji proti bezpilotním letounům nebo dělostřeleckým granátům.

Laser je dílem konsorcia DragonFire, které zahrnuje společnost Qinetiq a britské části společností MBDA a Leonardo. Společnost Qinetiq dodává laserovou technologii o výkonu 50 kW a poskytuje možnost řízení výkonu paprsku. Leonardo je zodpovědné za zaměřovací a sledovací systém a řízení paprsku, zatímco MBDA je zodpovědná za systém velení a řízení (c2) a zpracování obrazu.

Test se uskutečnil přesně 17. října 2022 ve vědecko-technické laboratoři britského ministerstva obrany (Dstl) v Porton Downu. Šlo o boj s více cíli na různé vzdálenosti, aby se otestovala přesnost a rychlost demonstrátoru DragonFire. Testovalo se také, zda systém splňuje kritérium dosahu 3,4 km, ale bohužel nebyl uveden dosažený efektivní dosah.

Energetické zbraně jsou budoucností systémů typu CIWS

Laserové zbraně vyvíjí řada zemí, mimo jiné USA, Německo a Izrael, protože jsou ideálním doplňkem dělostřeleckých systémů, jako je Skynex. Je pravda, že jednorázový nákup takového laserového systému bude drahý, ale jeho použití bude velmi levné. Američané předpokládají, že jeden výstřel bude stát v přepočtu asi 50 korun, což je o dost méně než programovatelný náboj do děla ráže 35 mm.

Díky rychlosti světla je navíc přesnost laserového paprsku mnohonásobně vyšší než u dělostřeleckých nebo raketových systémů. Jediným problémem zatím zůstává otázka, jak napájet generátor paprsku v terénu, takže mobilní systémy s výkonem paprsku vyšším než 50 kW zatím nejsou k vidění, ale systémy s dvojnásobným výkonem se vyvíjejí.

Laserové zbraně mohou zničit bezpilotní letouny propálením jejich pláště (např. křídel) a v případě raket nebo dělostřeleckých granátů vést k jejich detonaci po zapálení výbušnin nebo raketového paliva. Na druhou stranu se dosah laserových zbraní výrazně sníží za špatných povětrnostních podmínek, jako je mlha.

Zdroj: ukdefencejournal.org.uk