Veletrh zbraní Armáda 2023. Tohle jsou zajímavosti ruského zbrojního průmyslu
Veletrh zbraní Armáda je největší akcí svého druhu v Rusku. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu výstavu obcházejí velcí zahraniční výrobci, takže v roce 2023 většinu prezentací tvořila technika z ruského zbrojního sektoru. Některé z expozic jsou velmi osobité.
Ačkoli kremelská propaganda zdůrazňuje, že se letošního ročníku veletrhu Armáda zúčastnilo až 85 zahraničních delegací, jedná se o přikrášlení skutečnosti. Kromě Ruska představily své zbraně firmy z pouhých šesti zemí – Běloruska, Číny, Indie, Íránu, Pákistánu a Vietnamu.
Velkolepá expozice Číny navíc naznačuje, že po desetiletích někdy drsné spolupráce se role obrátily a je to Čína, kdo nyní vidí v Rusku potenciální trh pro výrobky svého zbrojního sektoru.
To by nemělo být překvapením vzhledem k nabídce, kterou Rusko předložilo. Některé z vystavených modelů techniky vzbudily zájem nikoliv svou propracovaností nebo odvážnou vizí svých konstruktérů, ale chalupářským zpracováním a povrchními nápady.
Ka-50, 40 let starý „nový“ vrtulník
Snad nejpůsobivějším z bizarních exponátů byl vrtulník Ka-50. V době svého vzniku na přelomu 70. a 80. let 20. století představoval avantgardní konstrukci. Protiběžné rotory charakteristické pro vrtulníky Kamov, kompaktní silueta, dobré výkony a tehdy moderní výzbroj mohly vyvolat dojem, že v SSSR byl vyvinut moderní útočný vrtulník.
To se ověřilo během první války v Čečensku, kde se ukázalo, že jeden člen posádky nestačí a osamělý letec v kabině může buď létat, nebo obsluhovat výzbroj, ale má vážné problémy tyto činnosti skloubit. Na základě těchto zkušeností byla vyvinuta vývojová verze v podobě vrtulníku Ka-52 s dvoučlennou posádkou, jehož četné exempláře jsou sestřelovány během války na Ukrajině.
Zubilo – slepý bezpilotní letoun
Zajímavou koncepci představuje také dílo tatarstánské společnosti Remdiesel – bezpilotní bojové vozidlo Zubilo. Podle serveru Defence Express, který tuto kuriozitu popisuje, váží Zubilo 13,3 tuny a unese 2,7 tuny nákladu. Proč je ale Zubilo kuriozitou?
Pozornost upoutá především naprostá absence senzorů. Zubilo nemá žádné kamery ani optoelektronické hlavice jakéhokoli druhu, což odsuzuje řidiče tohoto vozidla na dálku k tomu, aby ho řídil jako autíčko na hraní, „od oka“ a pouze na dohled. Tento dojem ještě zhoršuje montáž zbraně na Zubilo v podobě soupravy ZU-23-2. Ta vypadá hrozivě, ale je zcela zbytečná, už jen kvůli absenci jakéhokoli zaměřovacího zařízení.
Štít, který prozrazuje přítomnost tanku
Ještě zajímavější je mříž proti dronům namontovaná na tanku, kterou kryje štít, maskující termovizní spektrum vozidla. Teoreticky to má ztížit odhalení tanku termovizní kamerou.
Problém je v tom, že podstatná mříž je namontována nad mřížkou – a tedy bez možnosti využití jejího maskovacího účinku – vyčnívá nad celou konstrukci o dobrý metr a zaručuje, že tank v noci „svítí“ velmi zřetelně.
Při komentování tohoto řešení Ukrajinci nešetřili zlomyslnostmi a poukazovali na to, že vestavěná mříž připomíná klec, takže posádka stroje by se pravděpodobně rekrutovala z řad vězňů.
Superobrněný automobil Tigr-M
U nového Tigru bylo snahou zvýšit úroveň ochrany posádky nikoliv použitím kvalitnějšího pancíře, ale – stejně jako za první světové války – obalením standardního modelu vozidla kovovými pláty.
Vzhledem k problémům, které má teoreticky terénní Tigr s překonáváním překážek (na videu z roku 2014 je vidět, že ruský vůz není schopen projet přes obyčejný obrubník), je nutné počítat s tím, že dodatečná hmotnost vozidla drasticky sníží jeho mobilitu.
Mezi vystaveným vybavením upoutá pozornost rozšířené používání štítů proti bezpilotním letounům nebo některým kumulativním střelám, tzv. mříží. U mnoha vozidel jsou však tyto štíty čistě teoretické – někdy jsou namontovány tak, že nijak nechrání před útokem shora, nebo zcela ignorují otázku ochrany boků vozidla.
Nová ruská zbraň
Současně stojí za zmínku, že kromě podivných a pravděpodobně ne zcela promyšlených konstrukcí představili Rusové na veletrhu Armáda 2023 také techniku, kterou je třeba brát vážně.
Jejími příklady jsou kolový dělostřelecký systém 2S43 Malva nebo nová varianta obrněného transportéru BT-3F, vybavená protitankovými střelami Kornet, které jsou schopny porazit i nejsilnější čelní pancíř některých západních tanků.
Ve fázi veletržní prezentace je však obtížné posoudit potenciál této techniky. Válka na Ukrajině ukázala, že – teoreticky – moderní a účinná zbraň se může v ruském vydání ukázat jako drahé nedorozumění.
Příkladem mohou být na Ukrajině zničená podpůrná vozidla BMPT Terminator, vrtulníky Ka-52, tank T-14 Armata, jehož další vývoj (ačkoli toto zařízení bylo na veletrhu samozřejmě přítomno) je prozatím v nedohlednu, nebo dálkově ovládané zbraňové moduly Arbalet-DM. Ty se, přestože byly vybaveny nejmodernější optoelektronikou, ukázaly jako zcela neúčinné, neschopné vést přesnou palbu.
Zdroj: redakce, defence-ua.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]