Vědci zrekonstruovali tvář 9000 let staré dívky. Její lebka a zuby byly neobyčejně zachovalé

V amfiteátru Muzea Akropolis byla odhalena rekonstruovaná tvář ženy, které přezdívají Avgi, dospívající ženy z mezolitického Řecka, žijící přibližně 7 000 let př. n. l. Tento průlomový okamžik přenesl diváky zpět v čase, umožnil jim pohlédnout do očí našeho dávného předka.

Mezolit, epocha od 15 000 do 5 000 let př. n. l., byla dobou přechodu. Lidé se živili jako lovci a sběrači a používali kamenné nástroje. V této době se také začaly objevovat první keramické výrobky a textilie, naznačující postupný přechod k neolitu, k období osídlení a zemědělství, píše portál Greek Reporter.

V srdci této změny stojí jeskyně Theopetra v Thesálii, kde byly nalezeny pozůstatky Avgi. Nálezy v této jeskyni, datované až 130 000 let do minulosti, naznačují, že může jít o místo nejstarší lidské stavby na Zemi. Právě zde byla v roce 1993 objevena Avgi.

Rekonstrukce Avgiiny tváře, vedena Manolisem Papagrigorakisem a mezinárodním týmem odborníků, vyžadovala rozsáhlou spolupráci napříč různými obory. Radiologové, endokrinologové, ortopedi a neurologové se spojili, aby pomocí nejmodernějších technologií a přesné analýzy kostí vytvořili co nejvěrnější podobu tváře dívky, jejíž lebka a zuby byly neobyčejně zachovalé.

Zdroj: Greek Reporter