Vědci zjistili, že forma genové terapie nabízí naději na léčbu těžké závislosti na alkoholu

Forma genové terapie, která se již zkouší u pacientů s Parkinsonovou chorobou, by mohla poskytnout jednorázovou léčbu těžké závislosti na alkoholu, jak píše web Yahoonews.

Studie na makacích, kteří měli sklony k nadměrnému pití alkoholu, ukázala, že výrazně omezila jejich konzumaci alkoholu. Pití se snížilo téměř na nulu. Po celé měsíce se tato zvířata rozhodovala pít vodu a alkoholu se prostě úplně vyhýbala.

Zneužívání alkoholu je největším rizikovým faktorem úmrtí, invalidity a špatného zdravotního stavu u osob ve věku 15 až 49 let v České republice a v roce 2021 je alkohol zodpovědný za 6500 úmrtí. Pro porovnání ve velké Británii to bylo 9641 úmrtí za stejnou dobu jen s populací šestkrát větší. Stejně jako jiné návykové látky i alkohol vyvolává v mozku uvolňování chemické látky, která se nazývá dopamin a navozuje dobrý pocit. Chronické pití však uvolňování dopaminu snižuje a lidé, kteří jsou na alkoholu závislí, již nemají tendenci pociťovat potěšení z jeho pití.

Myšlenkou genové terapie bylo pokusit se resetovat tuto dopaminovou dráhu odměny posílením funkce mozkových buněk, které syntetizují dopamin. Stejně jako lidé jsou i někteří makakové náchylnější k silnému pití než jiní: pokud jim začnete nabízet na výběr 5% alkohol – zhruba stejně silný jako pivo – vedle jejich běžné potravy a vody, některé opice si nakonec téměř vždy vyberou alkohol.

Zákrok, při němž se k navedení injekce přesně do správného místa použila magnetická rezonance, podstoupili čtyři makakové závislí na alkoholu. Podobný postup se zkouší u dospělých pacientů s Parkinsonovou chorobou.

Výzkum, který byl publikován v časopise Nature Medicine, zjistil, že makakům se trvale začal nadměrně uvolňovat dopamin a jejich následná konzumace alkoholu se snížila až o 90 %. Je třeba provést studie na zvířatech, než bude možné tuto techniku testovat na lidech.

Vzhledem k tomu, že genová terapie zahrnuje operaci mozku a je nevratná, bude se pravděpodobně používat jen v nejtěžších případech závislosti na alkoholu. Nejvhodnější by byla pro jedince, u nichž všechny ostatní formy terapie nezabraly.

Zdroj: redakce, Yahoonews, Studie