Vědci zjistili, co je zač tajemné zlaté vejce, které vylovili z hlubin moře. Zlatá kopule těsně přiléhala ke skále

Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) v současné době provádí průzkum mořského dna u pobřeží Aljašky. V rámci mise Ocean Exploration chtějí vědci tuto oblast lépe poznat a určit, jací tvorové ji obývají. Výsledky prvních průzkumů se ukázaly jako téměř fantastické. Díky ponoru do hloubky tisíců metrů vědci objevili z oceánu předmět připomínající zlaté vejce, jak píše web Futurism.

Před týdnem k podmořské sopce zamířila výzkumná loď. Vědci měli v úmyslu prozkoumat její povrch pomocí dálkově ovládaného dronu. Spustili ho proto do hloubky 3 300 metrů a „klouzali“ nad skalnatou vyvýšeninou.

Podivné mořské zlato na dně Aljašského zálivu

Při sledování povrchu nakonec narazili na skutečnou senzaci. Mezi smítkem bílých hub objevili předmět, který nedokázali identifikovat. Hladká zlatá kopule těsně přiléhala ke skále. Při bližším pohledu bylo možné usoudit, že je přímo výjimečná.

Měří v průměru asi 10 cm a v její střední části je otvor s charakteristickými zubatými okraji. Přesně jako neobvyklé vejce, ze kterého něco vylezlo.

Další prohlídka pod vodou odhalila, že zlatá kopule má překvapivou strukturu. Na dotek je měkká a kožovitá a stejně dobře by mohla být jakousi mrtvou houbou. Nejistí si svým nálezem se proto vědci rozhodli pro vykopávky.

Mořské zlato je organické

Tajemný nález je nyní na palubě lodi a prošel první sérií analýz. NOAA k němu také vydala prohlášení. Potvrdilo se totiž, že je tvořen organickým materiálem.

To není mnoho, ale vědecký tým se u toho nehodlá zastavit. NOAA chce zjistit, zda koule souvisí s nějakým známým živým organismem. Rozluštění této záhady však bude vyžadovat vynesení nálezu na břeh.

Na výzkumné lodi je totiž rozsah možných analýz omezený. Tamní vědci nemají k dispozici vhodné nástroje a v současné době mohou pouze spekulovat, co je záhadné mořské zlato ještě zač. Možná patří druhu, který ještě nikdo nikdy neviděl. Stejně pravděpodobné zůstává, že z Aljašského zálivu bylo vyloveno zastoupení neznámého životního stadia již identifikovaného mořského tvora.

Zdroj: redakce, futurism.com