Vědci zaznamenali tajemné zvuky. Takto zní polární záře

Finští vědci pokračují ve výzkumu zvuků vydávaných polární září. Odborníci potvrdili, že polární záře vysílá rádiové vlny, i když ji na obloze není vidět.

Zvuky polární záře, které se šíří atmosférou, jsou někdy pro člověka neslyšitelné. Nedávno byly zachyceny při průzkumu v jižním Finsku. Jak uvádí server Science Alert, jednomu z výzkumníků, inženýrovi akustiky Unto Lainemu z finské Aalto University, se podařilo zaznamenat „přízračné praskání“ v noci, i když na obloze nebyla vidět žádná polární záře.

Jak zní polární záře?

Laine své výsledky prezentoval tento měsíc na společné konferenci EUROREGIO/BNAM2022 o akustice v Dánsku. Vědec zdůrazňuje, že jeho úspěch „vyvrací tvrzení, že zvuky polární záře jsou extrémně vzácné“ a že by tento jev měl být extrémně jasný a výrazný.

Science Alert uvádí, že zvuky vydávané polární září byly dlouho záhadou. Zprávy o nich se objevují již nejméně 100 let, ale teprve v roce 2012 Laine a jeho kolegové konečně potvrdili, že zvuky jsou skutečné. Nejnovější objev dále potvrzuje, že polární záře nemusí být na obloze viditelná, aby vysílala rádiové vlny.

Vědci dále zjistili, že se zvuky šíří atmosférou ve výšce 70 až 100 metrů, což je podle nich překvapivě málo. V roce 2016. Laine a jeho tým zjistili, co způsobuje zvuky, které slyší lidé.

Jak vysvětlují, za chladných a bezoblačných nocí se nad vrstvou chladnějšího vzduchu vytvoří vrstva teplejšího vzduchu. V těchto dvou vrstvách se mohou hromadit opačné elektrické náboje. Když se atmosférou šíří geomagnetické poruchy způsobené třeba polární září, dochází k elektrickému výboji mezi chladnějším a teplejším vzduchem, což vede k charakteristickému hluku. Zvuky, které vydává polární záře, si můžete poslechnout na níže uvedených nahrávkách.

Zdroj: sciencealert.com