Vědci zachytili záhadný signál z jiné galaxie. Zní jako tlukot srdce

Kanadští vědci v roce 2019 zachytili nevysvětlitelný rádiový signál přicházející zpoza naší galaxie. Jejich pozornost upoutala nejen jeho nebývalá délka, ale také pravidelný rytmus připomínající tlukot lidského srdce, píše server Euronews. Nyní jsme se dozvěděli závěry vědců, kteří zkoumali přijatý signál.

Záhadný signál zachytili 21. prosince 2019 kanadští vědci obsluhující radioteleskop CHIME. Počítačový systém ji automaticky označil jako neobvyklou. Vědci byli překvapeni, když nahrávku slyšeli poprvé. Signál označený jako FRB 20191221A zní jako lidské srdce.

FRB – nevysvětlitelný jev zpoza naší galaxie

Extragalaktické krátké rádiové signály (FRB) jsou jedním z jevů, které dodnes hádají astronomy. Poprvé se s nimi setkali astronomové z univerzity v Západní Virginii v roce 2007 při prohlížení archivních dat získaných v roce 2001 australským radioteleskopem. Podobných signálů jsme zaznamenali desítky, ale signál FRB 20191221A je jiný.

Většina signálů FRB je velmi krátkých. Každý trvá několik milisekund nebo několik milisekund. Často se jedná o signály, které se čas od času opakují. Signál FRB 20191221A je unikátní v tom, že trval celé tři sekundy a už se nikdy neopakoval.

Signál z vesmíru zní jako tlukot srdce

Situace je neobvyklá v tom, že FRB 20191221A je vlastně tucet velmi intenzivních úderů, které se opakují přibližně každých 0,2 sekundy. Vědci, kteří na analýze signálu pracovali několik posledních let, připouštějí, že zvuk připomíná lidské srdce.

Výsledky tříleté analýzy FRB 20191221A byly publikovány v časopise Nature v polovině července 2022. Bylo zjištěno, že signál pochází z galaxie vzdálené asi 1 miliardu světelných let od Mléčné dráhy. Vědcům se nepodařilo určit přesné místo, odkud byl signál vysílán. Jeho příčina je rovněž neznámá.

Co jsou signály FRB a co o nich víme?

Přestože FRB zůstávají záhadou, vědci mají několik hypotéz, proč k nim dochází. Je velmi pravděpodobné, že většina přijatých signálů FRB vysílají pulsary, což je typ neutronové hvězdy, která vysílá silné rádiové signály.

První pulsar byl objeven v roce 1967. Neutronové hvězdy jsou pozůstatky obyčejných hvězd, které vznikly po výbuchu supernovy nebo kolapsu (zhroucení) hvězdy. Pulzary stále vyžadují další výzkum a vědce stále překvapují, ale víme, že pravidelně vysílají směrové paprsky elektromagnetického záření. To se podobá krátkým rádiovým signálům, které se většinou také opakují podle stejného vzoru.

Někteří astronomové však tuto hypotézu zpochybňují, protože k vyslání rádiového signálu schopného dosáhnout vzdálené galaxie je zapotřebí obrovské množství energie, které je několikasetmilionkrát větší než energie generovaná Sluncem. Pulzary, které známe, ji nejsou schopny vyzařovat. Magnetary, což jsou neutronové hvězdy, které se podobají pulsarům, ale mají silné magnetické pole, byly také uváděny jako alternativní příčina FRB.

Potenciální signál od mimozemské civilizace

Vědci pečlivě zkoumají FRB, protože by mohly být známkou existence mimozemské civilizace. Pokud někde ve vesmíru existují mimozemšťané, téměř jistě po sobě zanechali rádiové signály, které se liší od signálů vysílaných nebeskými tělesy. Proto se neobvyklé FRB okamžitě stávají předmětem zájmu vědců.

Astronomové však zůstávají skeptičtí a poukazují na to, že nejpravděpodobnější příčinou signálu je pulsar nebo magnetar. FRB 20191221A a další extragalaktické rádiové signály však zůstávají nevysvětlenou záhadou.

Zdroj: nature.com, euronews.com