Vědci z Německa navštěvují minulost prostřednictvím pachů a vůní. Může historie vonět?

Ano, i historie má své vůně, a právě jejich replikací z historických artefaktů se zabývají vědci z relativně nového odvětví archeologie. Vonné triterpeny a lipidy starověkého zboží nabízejí potenciální pohled na vůně minulosti. Vědci objevují možnosti, jak starodávné vůně znovu vytvořit, uvádí se na webu Popsci.

„Když archeologové přijdou na místo objevu, efemérní a tekuté vůně jsou samozřejmě pryč,“ říká Barbara Huberová z oddělení archeologie na německém Institutu Maxe Plancka. „Už je nemáme, a tak tuto otázku řešíme. Hledáme drobné zbytky organických látek, na jejichž základě se vůně vytvořila,“ dodává.

Rekonstrukce čichu je nástrojem používaným ve smyslové archeologii, což je výzkumná metoda, která zahrnuje každý kousek historické lokality, nejen vizuální aspekty artefaktů. Huberová doufá, že díky rekonstrukci pachů minulých civilizací mohou archeologové dospět k úplnějšímu pochopení starověkého života v místech, jako je například Egypt, Tayma a další.

Aby Huberová a její kolegové mohli z archeologických vykopávek zaniklé vůně přenést, musí nejprve odebrat vzorky artefaktů a teprve poté extrahovat pachové molekuly, které následně podléhají identifikaci v rámci „archivu vůní“, což je knihovna odebraných vzorků a dat. Až identifikace pachů pomocí chemické analýzy umožňuje rekonstrukci dávných vůní a jejich nahrazení jejich moderní verzí.

Rekonstrukce vůní již byla použita v jiných pracích Barbary Huberové. Použila je například při studiu vůně starověkých kadidelnic v oáze Tayma v dnešní Saúdské Arábii. Z vyhodnocení kadidlové pryskyřice a sazí na artefaktech vyplynulo, že obyvatelé osady pálili kadidlo, myrhu a mastichu téměř před dvěma tisíciletími. Tyto výsledky pomohly týmu Barbary Huberové umístit oázu Tayma na mapu obchodních cest.

„Pokud se podíváte na koření a další věci, můžete lépe pochopit mnoho různých aspektů, jako je obchod, parfumerie, kosmetika, hygiena a kulinářské praktiky,“ říká Huberová. „Nejde tedy jen o vůni a její znovuvytvoření. Je to také o všech různých informacích, které se můžeme na základě vůni dozvědět. A pokud muzea doplní expozice vůněmi, pomohou návštěvníkům vnímat minulost silnějším způsobem. Věřím, že tato oblast bude vnímána jako další součást archeologie,“ doplňuje vědkyně.

Navštívit historii prostřednictvím pachů a vůní je určitě zajímavý nápad. Ideální by bylo, kdyby pachový vjem dokázal v našich myslích probudit i faktické informace o minulých staletích. Na minulost, a na souvislosti s ní spojené, totiž velmi často zapomínáme.

Zdroj: popsci.com