Vědci vyvinuli kameru s nejvyšším rozlišením. Obsahuje 400 000 pixelů a uvidí i galaxie mimo sluneční soustavu

Vědci z Národního institutu pro standardy a technologie (NIST) sestrojili supravodivou kameru, která obsahuje 400 000 pixelů – 400krát více než jakékoli jiné zařízení tohoto typu. Supravodivé kamery umožňují vědcům zachytit velmi slabé světelné signály, ať už ze vzdálených objektů ve vesmíru nebo z částí lidského mozku. Větší počet pixelů by mohl otevřít mnoho nových aplikací ve vědě a biomedicínském výzkumu.

Kamera NIST je tvořena mřížkami z ultratenkých elektrických drátků, ochlazených na teplotu blízkou absolutní nule, v nichž se proud pohybuje bez odporu, dokud do drátku nedopadne foton. V těchto kamerách se supravodivými nanodráty lze detekovat energii předanou i jediným fotonem, protože vypne supravodivost v určitém místě (pixelu) na mřížce. Kombinací všech míst a intenzit všech fotonů vznikne obraz.

První supravodivé kamery schopné detekovat jednotlivé fotony byly vyvinuty před více než 20 lety. Od té doby tato zařízení neobsahovala více než několik tisíc pixelů.

Po dalším zdokonalení bude kamera ideální pro takové činnosti při nízkém osvětlení, jako je zobrazování slabých galaxií nebo planet, které se nacházejí mimo sluneční soustavu, měření světla v kvantových počítačích založených na fotonech a biomedicínské studie, které využívají blízké infračervené světlo k nahlédnutí do lidské tkáně, uvádí portál Phys.

Tým NIST si vypůjčil stávající technologii a zkonstruoval kameru tak, aby měla protínající se pole supravodivých nanovodičů, které tvoří několik řad a sloupců, podobně jako ve hře piškvorky. Každý pixel – malá oblast se středem v místě, kde se kříží jednotlivé svislé a vodorovné nanodrátky – je jednoznačně definován řadou a sloupcem, v nichž leží.

Jakmile tým přijal novou architekturu, rychle pokročil ve zvyšování počtu pixelů. Během několika týdnů se počet zvýšil z 20 000 na 400 000 pixelů. Technologii jde ale snadno rozšířit pro ještě větší kamery a brzy by mohla být k dispozici supravodivá jednofotonová kamera s desítkami nebo stovkami milionů pixelů.

zdroj: Phys