Vědci vytvořili první živé chytré hodinky na světě poháněné jednobuněčným organismem, který musíte krmit

První živé chytré hodinky na světě poháněné hlenkami vytvořili vědci z Chicagské univerzity na svém webu UChicago News. Tvoří je elektricky vodivý jednobuněčný organismus známý jako „hlenka“, který funguje pouze tehdy, když je organismus zdravý, a vyžaduje tedy, aby mu uživatel poskytoval výživu.

Co tyto chytré hodinky umí? No, jsou navrženy tak, aby měřily srdeční tep uživatele, a druhá funkce je zcela závislá na zdraví Physarum polycephalum, druhu slizové plísně, které se někdy říká „blob“. Ta je umístěna v malém pouzdře zabudovaném do hodinek, kde ji uživatel může pravidelně krmit směsí vody a ovsa pro její růst.

Když se tato slizká plíseň vrátí na druhý konec krytu, aktivuje se elektrický obvod pro měření srdečního tepu. Tento organismus nezahyne, pokud jej zapomenete krmit po dobu několika let, protože přejde do klidového stavu. Ve studii s pěti účastníky, z nichž každý nosil chytré hodinky po dobu 2 týdnů, se všichni starali o organismus, dokud se neaktivovalo monitorování srdečního tepu, zatímco druhý týden ho nekrmili, aby tuto funkci narušili.

„O svá zařízení můžeme pečovat různými způsoby, například je čistit, starat se o ně nebo je opravovat, když se rozbijí. Ale mnoho způsobů, jakými jsou nyní spotřební zařízení navržena, se na tyto aspekty péče zaměřuje méně nebo jsou nepřístupné; jsou vytvořeny tak, abyste je vyhodili do koše, místo abyste se jimi více zabývali. Takže si rozhodně myslím, že je třeba se v designu zaměřit na tento aspekt péče o zařízení, místo aby se jen spotřebovávala,“ řekla Jasmine Lu, vědkyně z Chicagské univerzity.

Zdroj: news.uchicago.edu, redakce