Vědci vytvořili první umělou ledvinu na světě. To by mohl být průlom
Spolupráce vědců z Kalifornské univerzity a Vanderbilt University Medical Center vedla k vytvoření první umělé ledviny na světě. To je obrovská příležitost pro mnoho pacientů, kteří podstupují těžkopádnou a komplikovanou dialýzu, píše se na webu pharmacy.ucsf.edu.
Nový vynález s názvem Project Kidney je umělá ledvina velikosti chytrého telefonu, která by mohla změnit život mnoha lidem. Výzkumníci z Kalifornské univerzity a Vanderbiltova univerzitního lékařského centra ji vytvořili mimo jiné kombinací hemofiltru (který odstraňuje z krve produkty metabolismu a toxiny) a bioreaktoru (který replikuje další funkce ledvin, jako je rovnováha elektrolytů v krvi).
Umělá ledvina může pomoci mnoha lidem
Prototyp řešení již prošel prvním předklinickým hodnocením a výsledky byly natolik uspokojivé, že výzkumníci získali od několika institucí odměnu ve výši 650 000 dolarů.
Transplantace ledviny je sice možná, ale lidské tělo na cizí orgán nereaguje vždy dobře. Kromě toho obvykle existuje velký nesoulad mezi počtem čekatelů na transplantaci a dostupnými orgány. Mnoho lidí je proto odkázáno na dialýzu, která z těla odstraňuje škodlivé odpadní látky, vodu a toxické sloučeniny. Jsou zatěžující kvůli své četnosti a průběhu.
Zařízení je navrženo tak, aby trvale podporovalo růst buněk v ledvinách, aniž by vyvolávalo imunitní reakci. Podle odborníků umělá ledvina nejen zlepší kvalitu života svých uživatelů, ale také je ušetří nutnosti užívat imunosupresivní léky.
Podle tiskové zprávy zveřejněné na Kalifornské univerzitě se výzkumníci nyní zaměří na další, důkladnější testování, aby mohli nakonec přejít do fáze klinických zkoušek a rozšířit zařízení ve velkém měřítku.
Zdroj: pharmacy.ucsf.edu