Vědci vytvořili miniaturní hvězdu. Dává naději na neomezenou energii?

Vědci v zařízení Joint European Torus (JET) nedaleko anglického Oxfordu vytvořili ekvivalent hvězdy, která je desetkrát žhavější než Slunce, což dává naději na neomezenou energii bez emisí, uvádí server News.

Řešení pro výrobu spolehlivé a neznečišťující elektřiny pomocí procesu jaderné fúze však může být vzdáleno ještě desítky let. A samotný experiment byl jevem, který trval pouhých několik sekund.

Během pěti sekund v prosinci experiment vygeneroval 59 megajoulů energie, čímž více než zdvojnásobil rekord z roku 1997, uvedl britský Úřad pro atomovou energii (UKAEA). To je přibližně energie potřebná k napájení 35 000 domácností po stejnou dobu.

Vytvořená „mini“ hvězda

Zařízení ve tvaru koblihy používané pro experimenty se nazývá tokamak a pracoviště JET je největším provozním zařízením na světě.

Proces jaderné fúze v JET zahrnuje pouze 0,1 miligramu deuteria a tritia. Oba izotopy vodíku, přičemž deuterium (těžký vodík), se zahřívá na teplotu desetkrát vyšší, než je teplota v centru Slunce, a vytváří plazmu. Žádný materiál na Zemi takovým teplotám neodolá. Aby se to překonalo, je plazma udržována pomocí magnetů, přičemž se otáčí, taví a uvolňuje obrovskou energii ve formě tepla.

Fúze je ze své podstaty bezpečná, protože nemůže spustit proces, který by se rozběhl. Deuterium je volně dostupné v mořské vodě, zatímco tritium lze získávat jako vedlejší produkt jaderného štěpení.

Gram za gramem se uvolňuje téměř čtyřmilionkrát více energie než při spalování uhlí, ropy nebo plynu a jediným odpadním produktem je helium.

Na půli cesty k životaschopné fúzi

V současné době se v jižní Francii staví větší a pokročilejší verze JET s názvem ITER (Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor), kde se údaje z Oxfordu ukáží jako důležité, až bude zařízení uvedeno do provozu, pravděpodobně již v roce 2025. ITER bude vybaven supravodivými elektromagnety, které umožní, aby proces pokračoval déle, doufejme, že déle než 300 sekund.

Na megaprojektu ITER se sídlem ve Francii se podílejí také Čína, EU, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a USA.

Zdroj: News.com.au