Vědci vypěstovali tlukoucí repliku levé komory lidského srdce
Tým kanadských inženýrů vypěstoval v laboratoři tlukoucí repliku levé komory lidského srdce. To nabízí možnost vytvořit v budoucnu celý orgán, což určitě pomůže při transplantaci.
Kvůli onemocnění srdce potřebují každý rok tisíce lidí orgán k transplantaci. Bohužel jeho dostupnost není vzhledem k malému počtu dárců příliš vysoká. Vědci proto pracují na způsobech, jak vytvořit umělý orgán, který by mohl snadno nahradit ten skutečný. Kanadští vědci dosáhli v této oblasti významných úspěchů a právě předvedli další úspěšný experiment, píše web ScienceAlert.
Vědci z Torontské univerzity vypěstovali v laboratoři tlukoucí repliku levé komory lidského srdečního svalu. Svůj experiment popsali v časopise Advanced Biology. Sval byl zkonstruován z bioumělé tkáně obsahující živé buňky orgánu a dokáže dostatečně silně bít, aby dokázal čerpat tekutinu. Levá srdeční komora je u člověka zodpovědná za přečerpávání čerstvě okysličené krve do aorty, hlavní tepny odvádějící krev ze srdce.
Vytvoření umělého srdce se blíží
Model srdeční komory vytvořený v malém měřítku poskytuje vědcům nový prostředek ke studiu různých srdečních onemocnění a stavů. A také potenciální terapie pro jejich léčbu. Tým jej vytvořil z biokompatibilních polymerů, které byly spojeny s buňkami srdečního svalu. Ty se pak nechaly růst a vytvořily živou tkáň. Díky lešení tkáň narostla do tvaru, který tým hledal, a vytvořila „tři překrývající se vrstvy buněk bijícího srdečního svalu“.
„Na těchto modelech můžeme studovat nejen funkci buněk, ale i tkání a orgánů, a to vše bez nutnosti invazivních chirurgických zákroků nebo pokusů na zvířatech.“
Cesta k umělému srdci je samozřejmě zatím ještě daleko, protože vědcům se zatím podařilo vypěstovat pouze fragment srdce. To však otevírá cestu k dalšímu výzkumu, který by v budoucnu mohl vést k vytvoření umělého a plně funkčního srdce.
Zdroj: onlinelibrary.wiley.com, sciencealert.com