Vědci usilovně pracují na rozpoznání spamů ve vaší elektronické poště. Blýská se na lepší časy?
Asi není potřeba komukoli vysvětlovat, že spamové e-maily jsou nežádoucí zprávy, které jsou hromadně zasílány mnoha náhodným uživatelům. Tyto zprávy mohou obsahovat reklamy, ale také phishingové odkazy nebo malware. Automatická identifikace nevyžádaných zpráv je velmi výhodná, protože může snížit riziko útoků a usnadnit uživatelům orientaci v jejich e-mailových účtech, uvádí se na serveru Tehcxplore.
Počítačoví vědci vyvíjí stále dokonalejší výpočetní modely pro automatickou detekci nevyžádaných e-mailů. Aby však většina těchto modelů fungovala dobře, musí být vyškolena na rozsáhlých souborech dat o e-mailech, které byly fyzicky označeny konkrétními uživateli.
Výzkumníci z Technologického institutu Sinhga ve městě Lonavala v Indii nedávno vytvořili novou techniku pro automatickou detekci nevyžádaných e-mailů. Tato technika by mohla přispět ke zvýšení bezpečnosti uživatelů a zároveň by jim mohla pomoci vyřadit irelevantní nebo nežádoucí e-maily.
Foto: ribkhan/Pixabay
„Náš model zvyšuje rychlost tréninku a vede k větší efektivitě klasifikace,“ řekl Vikas Samarthrao Kadam, jeden z výzkumníků, kteří studii provedli. „Na rozdíl od jiných modelů je ten náš postaven zásadně na zrychlení detekce nevyžádaných e-mailů,“ dodal. Jednoduše řečeno, model vyvinutý Kadamem a jeho kolegy je založen na rychlém výběru příznaků. „Náš model zavádí nový hybridní heuristický algoritmus,“ doplnil vědec.
Výzkumníci vykazují slibné výsledky speciálně v procesu extrakce příznaků pomocí použitých slov v záhlaví e-mailu. Nová technika filtrování spamu, navržená tímto výzkumným týmem, zatím dosáhla velmi slibných výsledků. Dokázala totiž účinně detekovat nevyžádané e-maily s velmi vysokou přesností.
V čem je model indických vědců přínosný pro běžné uživatele e-mailových služeb? Nový systém může zásadně zlepšit kvalitu našeho života. Nikomu z nás se přece nechce každý den odstraňovat z pošty desítky nevyžádaných e-mailů. Nikdo z nás nechce obětovat svůj čas věcem, které nikomu nic nepřináší.
Technika filtrování spamu vytvořená Kadamem a jeho kolegy by mohla být v budoucnu implementována ve velkém měřítku, což by zlepšilo bezpečnost a efektivitu e-mailových služeb. Pozoruhodné je, že tento model lze aplikovat na celou řadu stávajících služeb, včetně služeb Gmail, Yahoo mail a Outlook.
Zdroj: techxplore.com