Vědci tvrdí, že trojský asteroid objevený na oběžné dráze Země by s námi mohl zůstat 4 000 let
Asteroid je jedním ze dvou trojských asteroidů, které se pohybují na oběžné dráze Země, ačkoli podle vědců nepředstavuje pro naši planetu žádnou hrozbu. Vědci tvrdí, že objevený asteroid, který se pohybuje na oběžné dráze Země, by s námi mohl zůstat 4 000 let, aniž by představoval nebezpečí, psali na webu Sky News.
Asteroid pojmenovaný 2020 XL5 byl spatřen před dvěma lety. Trojské asteroidy jsou zachyceny gravitační silou planety. a poté obíhají kolem Slunce po stejné dráze jako planeta. Tento asteroid se zdá být poutníkem ve sluneční soustavě, ale může se jednat i o materiál, který zůstal po vzniku jeho domovské planety.
An asteroid discovered riding in Earth’s orbit could remain with us for 4,000 years without posing any danger, scientists have said https://t.co/zg8IZuSBfQ
— Sky News (@SkyNews) February 2, 2022
Vědci zkoumali asteroid 2020 XL5 pomocí dalekohledů v Chile, Arizoně a na Kanárských ostrovech. Zjistili, že planetka je široká asi tři čtvrtě kilometru a vypadá, že má tmavou barvu a obsahuje velké množství uhlíku, hornin a minerálů.
Jeho poloha se pohybuje v rozmezí 56 až 168 milionů kilometrů od Země a zaujímá jeden z pěti Lagrangeových bodů, poloh ve vesmíru, kde mají objekty tendenci setrvávat.
Podle planetárního vědce Toniho Santany mohl být 2020 XL5 zachycen gravitační silou Země před 500 až 1 000 lety. „Pozemské trojské asteroidy jsou obzvláště zajímavé, protože by mohly být pozůstatkem materiálu z doby vzniku Země.“ řekl Santana. „Téměř jistě existuje mnohem více trojských asteroidů, které na svůj objev teprve čekají.“
Zdroj: news.sky.com