Vědci se zabývají možnostmi vyrábět elektřinu běžnými lidskými aktivitami

Vědci hledají nové zdroje energie i tam, kde by nás to dříve ani nenapadlo. Motivací k novým průzkumům jsou závazky snížení emisí na nulu. Některé ze studií se zabývají možností vyrábět elektřinu běžnými lidskými aktivitami. Představa, že ležením na slunci nebo třeba běháním na běžeckém pásu zajistíme část elektřiny nutné pro běžnou spotřebu je lákavá, uvádí se na sciencefocus.com.

Vědci například spočítali, že pokud jste přiměřeně fit, můžete denně při jednom hodinovém běhu na běžícím pásu vyrobit kolem 700W elektřiny. Pokud byste tedy skutečně byli tak svědomití a ani jeden den v roce byste nevynechali, byli byste schopni běháním vyrobit až 255 kWh za rok, což je asi pět procent roční spotřeby typické domácnosti. Pokud by takových hrdinů ve vaší domácnosti bylo více, výtěžek energie by se násobil.

Ležení či náš běžný pohyb na denním světle je také lákavou vidinou v oblasti generování energie ze slunce. Plocha lidského těla je přibližně 1,8 m čtverečních. Nošení solárních panelů o ploše více než 1 m čtverečních by ale ztěžovalo pohyb i díky své váze. Pouze polovina této plochy by navíc byla obrácena v jednom okamžiku ke Slunci, což by dávalo efektivní generující plochu 0,5 m2.

Vědci spočítali, že pokud by solární panely na našem těle vygenerovali 150 W na metr čtvereční při dobrém slunečním svitu, mohli bychom za rok pobytem na slunci získat asi 53 kWh. Tento údaj ale předpokládá, že byste venku trávili veškerý čas od východu slunce až do setmění. Pokud by se váš pohyb na slunci omezil na hodinu v pravé poledne, byl by výtěžek ze solární energie mnohem nižší. Jednalo by se ročně asi o 10 kWh, což, upřímně, není mnoho. A navíc chodit po ulici v brnění ze solárních panelů není zrovna lákavou vidinou. Leda by vědci dokázali solární fotovoltaické články integrovat do běžně používaných oděvů.

Z výše uvedeného srovnání vyplývá, že běh na pásu je mnohem racionálnějším řešením. Plusem u této varianty je taky fakt, že kromě výroby elektřiny bychom zvyšovali svoji fyzickou kondici. Kvalitou našeho zdraví bychom navíc šetřili nemalé finance rozbujelému českému zdravotnictví.

Zdroj: sciencefocus.com