Reklama a spolupráce:   Reklamní články   SEO články   Zpětné odkazy   Bannerová reklama  

Techsvět.cz
Nejinformovanější technologický portál v Česku
  • Nejnovější
  • Technologie
  • Věda a vesmír
  • Army
  • Počítače
  • Mobily
  • Krypto
  • Ekologie
  • Apple
  • Gadgety
daiwei-lu
12. 10. 2022

Vědci se chystají zablokovat sluneční svit! Jak a proč to chtějí udělat?

Přidat na Seznam.cz

globální oteplování, hrozba, skleníkové plyny, tání ledovců, životní prostředí

Jak vyřešit tolik diskutovaný problém, o němž hovoří celý svět a názory na něj se různí? Jak odvrátit hrozící nebezpečí v podobě vzrůstajících hladin oceánů a brutálního sucha? Vědci přišli s ambiciózním nápadem, o kterém nás informuje server Newsweek.

Globální oteplování je celosvětovým problémem. Vědci si proto lámou hlavu nad tím, jak na něj vyzrát a přišli se zajímavým řešením: ovlivnit podnebí na severním a jižním pólu. Jak? Obnovením jejich ledových „čepiček“, opětovným zmrazením! Tímto by došlo k zablokování slunečního svitu, čímž by se udrželo počasí a problém s globálním oteplováním by měl řešení.

Foto: Danting Zhu/Unsplash

Zní to trochu jako sci-fi, nápad je ovšem proveditelný. Jedná se o tzv. stratosférickou aerosolovou injekci (SAI). Boj proti skleníkovým plynům spočívá v tom, že částice rozprašované letadly nad Arktidou a Antarktidou tlumí sluneční světlo, a tím ochlazují celou planetu. Došlo by tak k mírnému zvýšení odrazivosti horních vrstev zemské atmosféry. Jeden z autorů tohoto nápadu, profesor Wake Smith z Yaleovy univerzity, uvedl: „Snažili bychom se zmírnit klimatické změny tím, že bychom malou část přicházejícího slunečního záření odklonili zpět do vesmíru.“ Studie zjistila, že by to bylo nutné provést pouze v subpolárních oblastech. „Náklady na realizaci subpolárního programu SAI odhadujeme na 11 miliard dolarů (cca 278 bilionů korun – pozn. red.) ročně v roce 2022“, řekl W. Smith. Je to méně než třetina odhadovaných 36 miliard dolarů na ochlazení povrchových teplot celé zeměkoule o 2 °C.

V roce 2015 bylo provedeno již několik letů. Arktida čelí obzvlášť velkému nebezpečí v důsledku klimatických změn, protože se otepluje zhruba dvakrát rychleji než celosvětový průměr. Průměrná roční teplota povrchu se mezi lety 1971 a 2019 zvýšila o více než 3 °C. Rozsah mořského ledu v září 2010 až 2019 byl o 40 % nižší než v letech 1979 až 1988. „Do poloviny tohoto století, ne-li dříve, letní arktický mořský led pravděpodobně fakticky zmizí, což může mít katastrofální klimatické důsledky pro celou planetu“, uvedl W. Smith. Také Antarktida se otepluje rychleji, než je celoplanetární průměr. Tání ledového příkrovu je potenciálním bodem zvratu změny klimatu.

Foto: Chris LeBoutillier/Unsplash

Průměrná globální povrchová teplota v letech 2011–2020 byla o 1,09 °C vyšší než v letech 1850 až 1900. Průměrná hladina světového oceánu se od roku 1901 do roku 2018 zvýšila o téměř 21 cm. Na začátku letošního roku byly v Arktidě i Antarktidě zaznamenány rekordní vlny veder. Tání ledu a hroucení ledovců ve vysokých zeměpisných šířkách by urychlilo zvyšování hladiny moří na celé planetě.

Program SAI, jeden ze scénářů, jak zamezit globíálnímu oteplování, si vzhledem ke své zjevné proveditelnosti a relativně nízkým nákladům zaslouží další pozornost. „Navrhujeme injektáž pouze v jarních a časných letních měsících, tedy od března do června na severní polokouli a od září do prosince na jižní. Vzhledem k tomu, že zamýšleným účinkem nasazení je odklonit přicházející sluneční světlo, mělo by nasazení v místní zimě omezený dopad, protože v této oblasti je málo slunečního světla,” uvedl W. Smith.

Nejvíce znepokojující je ovšem to, že mnohé změny způsobené minulými a budoucími emisemi skleníkových plynů jsou nevratné po staletí až tisíciletí.

Zdroj: newsweek.com

Diskuze Vstoupit do diskuze


Zdroj

Matení nepřítele. Ruská „technika“ vyrobená z kartonu předstírá systém Buk

climate change, global warming, globe

Solární geoinženýrství: Vědci chtějí odrážet sluneční paprsky, aby zachránili planetu před globálním oteplováním

Zdroj

Sovětský systém ZSU-23-4 Šilka je postrachem ruských letadel

Zdroj

Bojový obrněnec z Ukrajiny s motorem Mercedes. Miny jsou na něj krátké

Zdroj

Ukrajinští mechanici vytvořili jeden tank ze tří ruských tanků

a table with fruits on it

Okna mohou mít brzy stejné izolační vlastnosti jako stěny. Průhledná aerogelová fólie zabrání úniku tepla

Zdroj

Architekt vytvořil obytné moduly pro bezdomovce pomocí umělé inteligence

zdroj

Kompaktní tepelné čerpadlo se vejde pod dřez. Ohřívá vodu, topí i chladí

USAF

Američané odtajnili instruktážní video pro přežití letců po fiktivním jaderném bombardování Sovětského svazu

  • daiwei-lu: Unsplash
Foto:

Čtěte také

  • ZdrojMatení nepřítele. Ruská „technika“ vyrobená z kartonu předstírá systém Buk
  • climate change, global warming, globeSolární geoinženýrství: Vědci chtějí odrážet sluneční paprsky, aby zachránili planetu před globálním oteplováním
  • ZdrojSovětský systém ZSU-23-4 Šilka je postrachem ruských letadel
  • ZdrojBojový obrněnec z Ukrajiny s motorem Mercedes. Miny jsou na něj krátké
  • ZdrojUkrajinští mechanici vytvořili jeden tank ze tří ruských tanků


Techsvět.cz
  • Reklamní články
  • Pracovní nabídky
  • Kontakty
© Techsvět.cz 2023