Vědci přišli na to, jak levně ochladit počítač a zvýšit jeho výkon. Stačí sůl
Stále větším problémem v oblasti výpočetní techniky je obrovské množství tepla, které vzniká ve stále rostoucích globálních počítačových sítích, jež týdně vyprodukují více než 2 zettabajty. Vědci z univerzity v Hongkongu objevili tajemství účinnějšího a levnějšího způsobu chlazení rozsáhlých počítačových systémů: Stačí přidat sůl.
Taková gigantická výpočetní kapacita zanechává obrovskou uhlíkovou stopu. Komerční poskytovatelé cloudových služeb využívají chladicí systémy, které k udržení optimální teploty potřebují miliardy litrů vody ročně. Chladicí procesy představují více než 40 % spotřeby elektrické energie. Jedno datové centrum může spotřebovat stejné množství elektřiny jako 50 000 domácností.
Výsledkem je, že cloud má nyní větší uhlíkovou stopu než letecký průmysl, uvádí portál Techxplore.
Wei Wu, profesor na Fakultě energetiky a životního prostředí na hongkongské univerzitě, vymyslel s několika kolegy systém, který vylepšuje současnou technologii odvodu tepla. Proces, při kterém se voda obsahující sůl bromid lithný spoléhá na odpařování a zpětnou absorpci, udržuje nízkou teplotu.
Tento proces je pasivní strategií tepelného managementu, která se spoléhá na desorpci vlhkosti z hygroskopických roztoků soli prostřednictvím ochranné membrány, která propouští pouze vodní páru. Porézní membrána je zasazena do struktury, která zabraňuje kontaktu slaného roztoku s počítačovými součástmi. Chladič odvádí nahromaděné teplo od citlivé elektroniky.
Zařízení může spontánně a rychle obnovovat svůj chladicí výkon tím, že absorbuje vodní páru ze vzduchu v době mimo provoz. Vysoká schopnost absorpce vlhkosti a nízká cena vody upravené bromidem lithným nabízí jasnou výhodu oproti konkurenčním chladicím strategiím využívajícím hydrogely a kovově-organické rámce. Tyto systémy vyžadují časově náročnou regeneraci a vyžadují aktivní doplňování zásob vody.
Při aplikaci tohoto postupu na jeden počítač vědci naměřili zlepšení výkonu o více než 32 %. Uvedli také, že proces byl dokončen „s rekordně vysokou efektivitou nákladů“.
zdroj: Techxplore
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]