Vědci objevili pramen mládí. Velký krok k radikálnímu prodloužení života

Pramen mládí unikal vědcům po celé věky. Ukazuje se, že kouzelný elixír proti stárnutí je možná celou dobu v nás.

Docentka Corina Amor Vegasová a její kolegové z laboratoře Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL) v USA zjistili, že T-buňky lze přeprogramovat tak, aby takříkajíc bojovaly proti stárnutí píše se na webu laboraroře CSHL. Při správné sadě genetických modifikací mohou tyto bílé krvinky napadnout další skupinu buněk známou jako senescentní buňky. Předpokládá se, že tyto buňky jsou zodpovědné za mnoho nemocí, s nimiž se potýkáme v pozdějším věku.

Senescentní buňky jsou ty, které se přestávají replikovat. S přibývajícím věkem se v našem těle hromadí, což vede ke škodlivým zánětům. V současné době sice existuje několik léků, které mohou tyto buňky eliminovat, ale mnohé z nich je nutné užívat opakovaně po určitou dobu.

Jako alternativu vědkyně Amor Vegasová a její kolegové použili „živý“ lék zvaný CAR (chimérický antigenní receptor) T-lymfocyty. Zjistili, že CAR T buňky lze manipulovat tak, aby eliminovaly senescentní buňky u myší. Výsledkem bylo, že myši nakonec žily zdravěji. Měly nižší tělesnou hmotnost, zlepšil se jejich metabolismus a glukózová tolerance a zvýšila se jejich fyzická aktivita. Všechny výhody se projevily bez jakéhokoli poškození tkání nebo toxicity.

„Když to podáme zestárlým myším, omládnou. Pokud ho podáme mladým myším, stárnou pomaleji. Žádná jiná terapie to v současné době nedokáže.“ říká vědkyně stojící za výzkumem.

Snad největší síla CAR T buněk spočívá v jejich dlouhověkosti. Tým zjistil, že pouhá jedna dávka v mladém věku může mít celoživotní účinky. Tato jediná léčba může chránit před stavy, které se běžně vyskytují v pozdějším věku, jako je obezita a cukrovka.

„T-lymfocyty mají schopnost vytvořit si paměť a přetrvávat v těle po opravdu dlouhou dobu, což je velmi odlišné od chemického léku. S CAR T buňkami máte možnost podstoupit tuto jednu léčbu, a tím to končí. U chronických patologií je to obrovská výhoda. Přemýšlejte o pacientech, kteří potřebují léčbu několikrát denně, oproti tomu, když dostanete infuzi a pak jste v pohodě několik let.“

CAR T buňky se používají k léčbě různých druhů rakoviny krve a v roce 2017 získaly pro tento účel schválení americké organizace FDA. Amor Vegasová je však jedním z prvních vědců, kteří prokázali, že léčebný potenciál CAR T buněk sahá ještě dál než jen k léčbě rakoviny.

Zdroj: CSHL