Vědci našli způsob, jak využít dobře peří z drůbeže. Vyrábějí z něj zdroj pro výrobu elektřiny

Potravinářský průmysl produkuje obrovské množství odpadu a vedlejších produktů, mimo jiné z produkce drůbeže. Každý rok se spálí asi 40 milionů metrických tun kuřecího peří. Tím se nejen uvolňuje velké množství CO2, ale také vznikají toxické plyny, jako je oxid siřičitý.

Vědci nyní našli způsob, jak tato peří dobře využít. Pomocí jednoduchého a ekologického procesu extrahují proteinový keratin z peří a přeměňují jej na ultrajemná vlákna známá jako amyloidní fibrily, uvádí portál Techxplore. Ty se dále používají v membráně palivového článku. Palivové články vyrábějí elektřinu bez CO2 z vodíku a kyslíku, přičemž uvolňují pouze teplo a vodu. V budoucnu by mohly hrát důležitou roli jako udržitelný zdroj energie.

V konvenčních palivových článcích se tyto membrány dosud vyráběly za použití vysoce toxických chemikálií, které jsou drahé a nerozkládají se v prostředí. Membrána vyvinutá výzkumníky ETH Zurich a NTU (Nanyang Technological University Singapore) se na druhé straně skládá převážně z biologického keratinu, který je kompatibilní s životním prostředím a je dostupný ve velkém množství – kuřecí peří obsahuje 90 % keratinu. To znamená, že membrána vyrobená v laboratoři je již nyní až třikrát levnější než konvenční membrány.

Objev ale pomůže i jinde. Vodík je nejrozšířenějším prvkem ve vesmíru, bohužel ne na Zemi. Protože se zde vodík nevyskytuje v čisté formě, musí se vyrábět, což vyžaduje velké množství energie. I zde by mohla nová membrána v budoucnu dobře posloužit, protože ji lze využít nejen v palivových článcích, ale i při štěpení vody.

zdroj: Techxplore