Vědci našli způsob, jak ovládat počasí pomocí teorie chaosu

Tým vědců z japonského centra RIKEN objevil experimentální způsob, jak ovládat počasí pomocí konceptu teorie chaosu, píše server The Next Web.

Předchozí pokusy o kontrolu počasí skončily minimálním úspěchem. Nyní můžeme velké dešťové mraky řídit pomocí metody cloud seeding, která vyvolává srážky. Tým RIKEN však hovoří o zcela jiné úrovni kontroly: „Naším cílem je aplikovat ‚kontrolu chaosu‘ na počasí. Chtěli bychom řídit počasí v rámci jeho přirozené proměnlivosti a pomoci lidským aktivitám, například posunutím místa extrémních srážek, aby se zabránilo katastrofám, aniž by to mělo vedlejší vliv na globální klima.“

V případě extrémního počasí, které probíhá chaoticky, řízení chaosu předpokládá, že vhodné nekonečně malé poruchy přirozené atmosféry změní trajektorii atmosférické dynamiky požadovaným směrem. Pokud jsou vhodné nekonečně malé poruchy v našich technických možnostech, mohli bychom toto řízení použít v reálném světě.

Meteorologové dnes k předpovídání počasí využívají nejmodernější technologie, jako je umělá inteligence a kvantové počítače. Ale i při nejlepší snaze je to stále velmi obtížné. Sedmidenní předpověď je přesná asi z 80 % a pětidenní předpověď dokáže přesně předpovědět počasí asi v 90 % případů. Desetidenní nebo delší předpověď je však správná pouze v polovině případů.

Jak to bude fungovat?

Měl by být založen na „efektu motýlích křídel“, který objevil Lorenz v 60. letech 20. století. Jedná se o jev, kdy nekonečně malá porucha, jako například motýl mávající křídly v Brazílii, způsobí velký následek, jako například tornádo v Texasu.

Tato extrémní citlivost přináší chaotické chování a přirozené omezení předvídatelnosti, ale také nám umožňuje navrhnout účinné řízení. To znamená, že bychom mohli využít „motýlího efektu“ a navrhnout účinné řízení prostřednictvím série nekonečně malých zásahů vedoucích k požadované budoucnosti.

Výzkumníci v podstatě vytvořili komplexní simulace počasí a poté určili konkrétní teplotní okna, v nichž by aplikace umělých teplotních výkyvů mohla ovlivnit konečný výsledek místního systému počasí.

Namísto změny klimatu by vědci v podstatě přepnuli dostatečný počet spínačů v místním systému počasí tak, aby ho přiměli dělat něco předvídatelného. To by mohlo pomoci přesunout tornáda, tajfuny nebo nebezpečné bouře mimo oblasti, kde zasahují lidi, nebo dokonce pomoci zmírnit sucha a jiné dlouhodobé abnormální výkyvy počasí.

Vědci vyjádřili obavy z možných vedlejších účinků ovládání počasí pomocí teorie chaosu. Tým RIKEN zatím nezměnil počasí v reálném světě, všechny experimenty byly prováděny pouze v simulacích na superpočítači.

Zdroj: thenextweb.com