Vědci našli způsob, jak bezdrátově nabíjet telefon ze vzdálenosti 30 metrů

Korejští vědci předvedli nový systém, který využívá infračervené lasery k vyzařování energie na vzdálenost až 30 metrů, což by mohlo vést k technologii, která automaticky začne nabíjet váš telefon, jakmile vstoupíte do místnosti, jak píše server New Atlas.

Mnoho současných telefonů a dalších zařízení již má funkci bezdrátového nabíjení, ale není o moc lepší než kabelové nabíjení, protože zařízení musí být uloženo v doku nebo na nabíjecí podložce a během nabíjení s ním nemůžete odejít. Aby bylo bezdrátové nabíjení skutečně užitečné, muselo by fungovat na větší vzdálenosti a posílat energii stejně hladce jako Wi-Fi posílá data.

Vědci proto experimentují s vysíláním mikrovln nebo laserů do zařízení nebo s generováním elektromagnetických polí, která vyplní místnost, ale to často vyžaduje objemné a složité vybavení. Vědci z univerzity Sejong v Soulu však vyvinuli nový systém bezdrátového nabíjení, který využívá infračervené světlo na slušnou vzdálenost. Skládá se ze dvou hlavních částí – vysílače, který může být umístěn v místnosti, a přijímače, který může být zabudován do elektronických zařízení.

Vysílač je optický zdroj energie, který vytváří paprsek infračerveného světla o vlnové délce 1550 nanometrů. Tento paprsek je pak vyzařován do vzduchu a dopadá na přijímač, který je tvořen zpětným reflektorem s kulovou čočkou. To soustředí dopadající světlo do bodu uprostřed, kde čeká fotovoltaický článek, který světlo absorbuje a vyrábí elektřinu. Pokud dojde k přerušení přímé viditelnosti mezi vysílačem a přijímačem, zařízení se rychle a automaticky přepne do bezpečného režimu s nízkou intenzitou.

Při testech byl tým schopen přenést světelný paprsek o výkonu 400 mW na vzdálenost 30 metrů, kde jej přijímač o rozměrech 10 × 10 mm přeměnil na 85 mW elektrické energie. To sice stačí pouze na napájení jednoho nebo dvou malých senzorů, ale podle týmu by se tato technologie dala rozšířit na nabíjení běžné elektroniky, například telefonů. Konstrukce má oproti předchozím systémům bezdrátového nabíjení několik dalších výhod. Za prvé, nevyžaduje renovaci celé místnosti jako některé jiné technologie.

Kulový tvar přijímače umožňuje zachytit příchozí paprsky z libovolného směru, což znamená, že vysílač nemusí přijímač lokalizovat v prostoru ani sledovat, jako je tomu u systému Mi Air Charge společnosti Xiaomi. Tým v současné době pracuje na zlepšení účinnosti fotovoltaického článku, aby se zvýšil elektrický výkon, a také na hledání způsobů, jak nabíjet více zařízení najednou. Výzkum byl publikován v časopise Optics Express.

Zdroj: newatlas.com, opg.optica.org