Vědci našli zdroj nejsilnějších magnetických sil ve vesmíru. Má 43 000krát silnější magnetické pole než Slunce

Vědci se domnívají, že se jim možná podařilo vyřešit dlouholetou záhadu zdroje silně magnetických hvězd. Ten je podle nich magnetar neboli mrtvá hvězda.

Astronomové se snaží porozumět magnetarům – mrtvým hvězdám, které mají kolem sebe obrovská magnetická pole. Magnetary jsou mrtvé hvězdy s opravdu silnými magnetickými poli. Jedná se o typ neutronových hvězd. Tyto hvězdy jsou superhusté a předpokládá se, že jsou produktem kolapsu hvězdy po supernově. Magnetary však mají tak silná magnetická pole, že astronomové ne zcela vědí, jak vznikají. Hvězdy mají životní cykly – to znamená, že některé typy hvězd jsou produktem toho, čím se nakonec stane starší hvězda, jak píše web BBC.

Vědci nejspíše objevili hvězdu, která se nakonec stane magnetarem. Není to nejchytlavější jméno na světě, ale HD 45166 by se mohla ukázat jako docela zajímavý objev. Magnetické pole hvězdy se nepodařilo vysvětlit běžným vědeckým modelováním, a to i přesto, že se jí zabývali více než 100 let. Nebylo o ní známo mnoho jiného než to, že je mnohem větší než Slunce, je jednou z dvojice a má vysoké množství helia. Kromě toho má také obrovsky silné magnetické pole – pravděpodobně jedno z nejsilnějších, jaké kdy bylo nalezeno. Na povrchu je zhruba stejně magnetický jako některé magnety, které můžeme vyrobit na Zemi. Magnetické pole HD 45166 je cca 43 000krát větší než má Slunce.

Vědci se domnívají, že HD 45166 se nakonec zhroutí a zůstane po něm magnetar s největší magnetickou silou ve vesmíru.

Zdroj: BBC, ESO, sciencedaily