Vědci našli potenciální protilátku proti nejsmrtelnější houbě na světě, muchomůrce zelené

Tým vědců možná právě našel protilátku proti jednomu z nejznámějších přírodních jedů na světě: houbě muchomůrce zelené. V nové studii podrobně popisují pokusy, které ukázaly, že běžné lékařské barvivo může u myší působit proti smrtícím účinkům této houby, píše web Gizmodo.

Některé druhy hub mohou být velmi nebezpečné, přestože jsou chutné a užitečné. V Číně, kde je konzumace volně rostoucích hub běžná, jsou houby nejčastější příčinou hlášených případů otravy jídlem – podle jedné nedávné studie způsobily za 10 let více než 30 000 případů a téměř 800 úmrtí. I v USA jsou každoročně zaznamenány tisíce telefonátů na toxikologickou stanici v souvislosti s jedovatými houbami.

Vzhledem k tomuto přetrvávajícímu nebezpečí chtěli vědci v Číně najít potenciální protilátku proti muchomůrce zelené. Zaměřili se na alfa-amanitin, hlavní toxin této houby. Navzdory jeho dobře známé pověsti vědci stále plně nerozumí tomu, proč je alfa-amanitin pro člověka tak smrtící. Tým se proto při hledání chemických látek, které zřejmě přispívají k tomu, že alfa-amanitin je tak toxický, spoléhal na různé metody, včetně relativně nové technologie využívající techniku úpravy genů CRISPR.

Jejich rozsáhlé pátrání je dovedlo k jednomu potenciálnímu klíčovému proteinu s názvem STT3B. Poté hledali existující léky, které by mohly narušit interakci mezi STT3B a alfa-amanitinem, a našli indocyaninovou zeleň (ICG). Jak se očekávalo, ICG podstatně potlačí toxicitu houby. Výsledky týmu byly zveřejněny v úterý v časopise Nature Communications.

„Tato molekula má obrovský potenciál pro léčbu případů otravy houbami u lidí a mohla by znamenat vůbec první specifické antidotum s cíleným proteinem,“ uvedl hlavní autor studie Qiaoping Wang, výzkumník z čínské Sun Yat-sen University. Zjištění bude třeba ověřit dalšími studiemi. Protože se však ICG již široce používá u lidí jako fluorescenční lékařské barvivo, mělo by to usnadnit jeho bezpečné testování jako potenciálního léku na muchomůrku zelenou. A vědci již plánují brzy provést testy na lidech.

Zdroj: Gizmodo, The Guardian, Nature Communications