Vědci nasadili švábům mechanismus se solárně poháněným batohem, který lze řídit na dálku

I když to může znít jako něco, co vylezlo z vašich nočních můr, kyborgové-švábi se objevili spíše jako přátelé než jako nepřátelé.

Vědci v Japonsku navrhli nový dálkově ovládaný hmyz vybavený bateriovým „batohem“, který je napájen solárními panely.

Šváb, který je zčásti hmyzem a zčásti strojem, je určen ke vstupu do nebezpečných oblastí, monitorování životního prostředí nebo k pátracím a záchranným misím, aniž by se musel dobíjet.

Výzkumníci z Klastru pro průkopnický výzkum RIKEN museli do malého batohu nainstalovat některé komponenty, aby umožnili všechny přirozené pohyby švába.

Vedoucí autor Kenjiro Fukuda uvedl: „Ultratenký modul organických solárních článků připevněný na těle dosahuje výkonu 17,2 mW, což je více než 50krát více než výkon současných nejmodernějších zařízení pro sběr energie u živého hmyzu.“

Švábi, kteří jsou známí tím, že dokázali přežít jadernou válku, se v posledních letech stali inspirací pro řadu technologií.

Různé týmy vědců navrhly dálkově ovládané robotické brouky, kteří mohou šplhat po zdech, přenášet předměty a vyhledávat lidi během pátracích a záchranných misí.

Švábi jsou stále živí, ale dráty připojené k jejich dvěma smyslovým orgánům na konci břicha vysílají elektrické impulsy, které způsobují, že se hmyz pohybuje doprava nebo doleva. K vysílání a přijímání těchto elektrických signálů je nutná baterie, kterou je třeba dobíjet.

Tým RIKEN chtěl vytvořit praktičtější verzi, která by se nemusela vracet k obsluze nebo dokovací stanici, když jí dojde energie. Proto navrhli palubní solární článek, který by mohl nepřetržitě zajišťovat, že šváb zůstane nabitý, zatímco pracuje.

Zdroj: dailymail.co.uk