Vědci konečně vědí, co vidíme, když umíráme
Vůbec poprvé se podařilo nahlédnout, jak vypadají mozkové vlny umírajícího člověka. Po pádu šel 87letý muž na pohotovost a jeho stav se rychle zhoršoval, zatímco byl připojen k elektroencefalografickému přístroji (EEG), který zachycoval jeho mozkové vlny v době, kdy umíral na infarkt, píše server Popular Mechanics.
Není to poprvé, co jsme viděli mozkovou aktivitu umírajícího člověka. U některých pacientů, kteří byli odpojeni od přístrojů, byly pořízeny zjednodušené záznamy EEG, i když se omezovaly na signály z čelní kůry mozkové. Toto je však první případ podrobného záznamu, který by mohl objasnit, co prožíváme, když umíráme.
„Již desítky let lidé hlásí epizody paradoxní jasnozřivosti a zvýšeného vědomí v souvislosti se smrtí. To je zajímavé, protože se zdá, že k tomu dochází v oblastech mozku, které se v souvislosti se smrtí vypínají,“ říká doktor Sam Parnia, ředitel výzkumu kritické péče a resuscitace na New Yorské univerzitě Langone.
Ačkoli se v minulosti předpokládalo, že se může jednat o pouhé anekdoty, průzkumy populace ukázaly, že se tento jev vyskytuje asi u 10 procent populace, což naznačuje, že s ním žije asi 800 milionů lidí. Tým pracující s pacientem byl schopen zachytit asi 900 sekund mozkové aktivity a většinu své analýzy zaměřil na prvních 30 sekund před a po tom, co pacientovi přestalo bít srdce.
Bezprostředně po zástavě srdce zaznamenali vědci změny v mozkových vlnách, které se podílejí na kognitivních funkcích vyššího řádu, včetně zpracování informací, soustředění, vyhledávání v paměti, vědomého vnímání a různých fází snění, což pravděpodobně naznačuje, že mozek se aktivně zapojuje do vybavování vzpomínek.
Tým, který pracoval s tímto pacientem, ve své práci vyslovil teorii, že vzhledem k tomu, že „zkřížené propojení“ mezi vlnami alfa a gama naznačuje u zdravých pacientů vybavování si vzpomínek, mohl tento konkrétní pacient zažívat „vybavování si života“, neboli to, co se často označuje jako něčí život, který se mu promítl před očima. Alfa mozkové vlny se vytvářejí, když jsme bdělí, ale klidní, a pomáhají nám při činnostech, jako je učení a koordinace. Vlny gama jsou nejrychlejší a jsou spojeny s bdělostí na vysoké úrovni, poznáváním, pamětí a soustředěním.
Zdroj: popularmechanics.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]