Vědci dokázali spustit regeneraci amputovaných nohou u žab. Je metoda aplikovatelná i u lidí?
Vědci odhalili možný způsob, jak spustit funkční regeneraci končetin u živočichů, kteří ji normálně nedokážou. Nová chemická léčba umožnila žábám, které za běžných okolností nemají regenerovatelné končetiny, po amputaci znovu vypěstovat funkční zadní nohy. Zprávu přinesl server the-scientist.com.
Po amputaci pravé zadní nohy byl žábám druhu drápatka vodní pahýl zapouzdřen a uzavřen v malém silikonovém uzávěru, který vědci nazývají BioDome. BioDome, který byl naplněn koktejlem pěti léků, odstranili již po 24 hodinách.
V průběhu následujících 18 měsíců vyrostl takto ošetřeným žábám dlouhý lalok tkáně (hrot) citlivý na dotek. Nové nohy obsahovaly kosti, cévy a funkční nervy, které se podobaly těm ve zdravé noze. Vyrostly jim také prsty, žáby proto mohly s regenerovanými nohami chodit a plavat téměř stejně dobře jako před amputací.
Okamžité převedení této metody na člověka je ale nepravděpodobné, protože u lidí nedochází k vyvinutí regeneračního hrotu tak jako u žab. Přesto jsou tyto výsledky důležité. Ukazují, že endogenní regenerační procesy lze posílit už jen krátkou aplikací vhodné kombinace léků.
Někteří odborníci předpokládají, že podobná léčba by mohla pomoci lidem tím, že by podnítila opětovný růst cév, kůže nebo nervů v místě amputace. To by mohlo umožnit lepší přizpůsobení a ovládání protéz končetin.
Zdroj: the-scientist.com