Vědci chtějí na Měsíci postavit lampy kvůli osvětlení. Byly by vyšší než Socha svobody
Měsíc by se mohl brzy stát první mimozemskou stavební zónou lidstva, kde se předběžně plánuje výstavba trvalých lidských sídel, levitujícího vlakového systému a nových inovativních jaderných reaktorů. Než se to však stane, bude Měsíc potřebovat světlo.
Jeden den na Měsíci trvá stejně jako dva pozemské týdny a mrazivé měsíční noci nejsou o nic kratší. Tyto dlouhé tmavé noci se již ukázaly jako katastrofální pro lunární moduly, které se spoléhají na sluneční světlo – a v příštích desetiletích by mohly představovat ještě větší hrozbu pro lidské průzkumníky.
Společnost Honeybee Robotics, která se zabývá vesmírnými technologiemi (součást Blue Origin Jeffa Bezose), nyní navrhla řešení: obrovské lunární lampy, které slouží jako baterie napájené sluneční energií.
Může to znít přitažené za vlasy, ale projekt – nazvaný Lunar Utility Navigation with Advanced Remote Sensing and Autonomous Beaming for Energy Redistribution, neboli LUNARSABER – je jedním z několika, které financuje americká vládní Agentura pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA) s cílem nastartovat další éru výzkumu Měsíce. Nedávné propagační video zveřejněné na YouTube ukazuje, že tato technologie dělá pokroky, uvádí livescience.
Jak ve videu vysvětluje hlavní řešitel projektu Vishnu Sanigepalli, každá lampa LUNARSABER by byla mnohem vyšší než ty, které stojí na rohu vaší ulice – ve skutečnosti by s výškou 330 stop (100 metrů) byla vyšší než Socha Svobody. Tyto masivní stožáry jsou navrženy tak, aby během lunárního dne akumulovaly sluneční energii a během následující dvoutýdenní lunární noci pak osvětlovaly okolí silnými reflektory.
Postavit na Měsíci tak kolosální stavby samozřejmě představuje výzvu. Inženýři společnosti Honeybee navrhli automatizovaný systém, díky němuž by každá věž LUNARSABER mohla efektivně vyrůst ze své vlastní základny ohýbáním srolovaných pásů kovu do vysokých válcových trubek. To znamená, že kosmická loď by se musela starat pouze o to, aby se základna zařízení dostala na Měsíc, a vlastní věž by se srolovala dovnitř.
zdroj: livescience