Ve Spojených Arabských Emirátech plánují vlak pod vodou. Až 2000 km dlouhá trať je propojí s Indií

Nový futuristický projekt se snaží propojit Fujairah (Saúdská Arábie) s Indií podvodním hyperrychlým tunelem. Vlak, který by měl jezdit v tubusu pod vodou, by propojil Fujairah s Bombají (Indie) za pouhé dvě hodiny, trasa by měla být dlouhá 2000 km a vlak jezdit rychlostí 1000 km za hodinu.

Podle webu BusinessToday by měl nový koncept společnosti National Advisor Bureau Limited SAE přepravovat nejen cestující, ale mohl by být také použit k výměně zboží a exportu ropy a plynu z přístavu Fujairah do Indie prostřednictvím ropovodu a případně do Číny a Pákistánu. Měl by rovněž umožnit dovoz vody z řeky Narmada, severně od Bombaje, do SAE. Řeka Narmada se během monzunového období celá zaplavuje a přebytečná voda může být vyvážena do SAE.

Podle informací z webu PrNewsWire je koncepce tunelu založena na dobře známé technologii aplikované na plovoucí mosty, pobřežní konstrukce a ponořené tunely. Plovoucí podvodní tunel by se skládal ze dvou zakřivených betonových trubek, ponořených pod hladinou Arabského moře. Trubky by byly stabilizovány připevněním k pontonům na hladině moře nebo svislými popruhy k mořskému dnu.

Mezi pontony lze zajistit dostatek prostoru, aby jimi mohly proplouvat lodě. Trubky by byly umístěny pod vodou dostatečně hluboko, aby se nebránilo vodní dopravě a eliminoval se tím i vliv počasí. Tunel by byl vodotěsný, odolný proti slané mořské vodě a měl by být schopen odolat i hydrostatickým silám, které na něj působí.

Vytvoření vakua uvnitř tunelu bude mít za následek obrovskou rychlost vlaků díky minimálnímu odporu vzduchu.

„Celková délka železniční sítě bude necelých 2 000 km, ale podvodní část by mohla představovat jedinečné výzvy a bylo by třeba zvážit mnoho aspektů. Uděláme studii proveditelnosti projektu. Toto je zatím koncept, ale je to skvělý projekt,“ dodal výkonný ředitel společnosti, Ing. Abdulla Alshehhi, během konkláve SAE-Indie v Abu Dhabi.

„Projekt, jehož cílem je podpořit bilaterální obchod, bude přínosem pro SAE, Indii a další místa v regionu,“ zmínil Alshehhi.

Zdroj: businesstoday.in, prnewswire.com