Váží 23 tun a je velký jako desetipatrová budova a brzy spadne z nebe. O co se jedná?

Tento víkend spadne z oblohy 23tunový kus vesmírného odpadu. Jedná se o zbytek čínské rakety, která vynesla na oběžnou dráhu třetí a poslední prvek vesmírné stanice Tiangong. Zatím nikdo neví, kam jádro Long March 5B, jehož velikost odborníci přirovnávají k desetipatrové budově, spadne.

V pondělí 31. října vynesla Čínská kosmická agentura na oběžnou dráhu poslední modul vesmírné stanice Tiangong na palubě těžké nosné rakety Long March 5B. Stejně jako v předchozích případech Čína neprovádí řízené vypuštění jádra rakety z oběžné dráhy. Znamená to, že v blízké budoucnosti spadne na Zemi nekontrolovaně 23tunová část.

Z nebe spadne 23tunový vesmírný odpad

Jedná se o několikáté jádro čínské rakety Long March 5B, které bez jakékoliv kontroly spadlo na naši planetu. K podobným incidentům došlo letos v červenci, stejně jako v roce 2021, kdy vesmírný odpad spadl do Indického oceánu, a v roce 2020, kdy zbytky rakety spadly poblíž dvou vesnic na Pobřeží slonoviny.

Odborníci však ujišťují, že riziko zasažení zbytky rakety Long Mmarch 5B je opravdu nízké. Většina jádra pravděpodobně shoří při návratu do atmosféry. Je však příliš velké na to, aby se zcela rozpadlo. Proto jeho zbytky v podobě různě velkých kusů dopadnou na Zemi. Zatím není známo, kde a kdy přesně se tak stane. Odhaduje se, že by k tomu mohlo dojít v pátek nebo v sobotu.

Většina raket, které se používají k vynášení užitečného nákladu na oběžnou dráhu Země, je navržena tak, aby po ukončení mise přeletěla nad Tichým oceánem nebo nad neobydlenými oblastmi. To je možné například restartováním motorů. Jiné rakety, jako například rakety společnosti SpaceX, se řízeně vracejí na Zemi a přistávají na bezpečných, speciálně určených místech.

Zdroj: aerospace.org