V moderních válkách se předpovídal konec tanků, svůj význam však na bojišti neztratili. MGCS, Challenger 3, AbramsX a KF51 Panther jsou západní tanky budoucnosti

Po desetiletích stagnace se Západ pokouší vrátit k výrobě vlastních obrněných zbraní. Jak budou vypadat tanky budoucnosti a jaké budou jejich schopnosti?

Hlasy o tom, že tanky jsou na moderním bojišti nepoužitelné, jsou téměř stejně staré jako tanky samotné. Již za první světové války se prorokoval soumrak obrněných zbraní, které měly ztratit svůj význam kvůli vývoji protitankového dělostřelectva.

V následujících letech měly tanky podle domněnek kapitulovat před zbraněmi s kumulativními hlavicemi (jako byly německé Panzerfausty), minami, jadernými zbraněmi, řízenými protitankovými střelami, kazetovými střelami nebo vrtulníky. Zprávy o konci obrněných zbraní se však ukázaly jako značně přehnané.

Válka na Ukrajině ukázala, že na bojišti mají své místo jak zcela moderní konstrukce (Challenger 2, Leopard 2, T-80), tak modernizované stroje staré desítky let (T-64BM Bulat) i archaická technika, jako jsou nemodernizované ruské tanky T-55. Válka na Ukrajině však ukázala, že na bojišti mají své místo i zcela moderní stroje.

Za těchto okolností začaly západní země, které posledních 30 let modernizovaly především tanky z dob studené války, horečně hledat možnosti modernizace, rozšíření nebo, jako v případě Nizozemska, úplného návratu obrněných zbraní.

Problém je v tom, že v Evropě je v současnosti schopno vyrábět vlastní tanky pouze Německo.

Důsledkem omezených výrobních kapacit je dlouhá čekací doba – například Norsko, které se na začátku roku 2023 rozhodlo objednat 54 tanků Leopard 2A8, obdrží své tanky v letech 2026 až 2031, a objednávka je koneckonců určena pouze pro jeden prapor.

Za těchto okolností se země, které kdysi vyráběly tanky hodlají opět vrátit k výrobě tanků a zároveň zavádět do služby nové modely, jak uvádí web TopWar. Toto jsou modely budoucnosti.

MGCS

Evropským projektem snad největšího významu se donedávna zdál být francouzsko-německý MGCS. Mezi hlavními partnery se objevily vážné neshody a budoucnost nadnárodní spolupráce je nyní zpochybněna, ačkoli ministři obrany obou zemí nedávno zprávy o neshodách popřeli.

Jedním z náznaků problémů je však prohlášení, že cílový tank by mohl být zcela odlišný s variantou pro Německo s kanonem ráže 130 mm a pro Francii s kanonem Ascalon ráže 140 mm, což je vývoj konstrukce, která se pamatuje ještě z 80. let. Podle současných prohlášení se očekává, že dodávky budou zahájeny mezi lety 2035 a 2040, přičemž dříve byl deklarován rok 2035, píše web Army Recognition.

Challenger 3

S mnohem méně ambiciózní, ale rychleji realizovatelnou myšlenkou přišli Britové. Tank Challenger 3 si ponechá podvozek tanku Challenger 2, ale bude přepracován a lépe pancéřován.

Klíčovou změnou má být nová věž s kanónem Rheinmetall L55A1 s hladkým vývrtem, která obnoví kompatibilitu britských pancéřových zbraní se spojenci v NATO (dosud měly britské tanky hlavně se závitem).

AbramsX a KF51 Panther

Jak německé, tak americké tanky budoucnosti, KF51 Panther a AbramsX, jsou zřejmě výsledkem podobných analýz. Oba používají bezosádkovou věž s automatickým nabíječem, omezují posádku na tři osoby a zároveň zvyšují své situační povědomí díky moderním senzorům.

Oba tanky se také opřely do problému zvyšující se hmotnosti a snížily ji díky použití bezosádkové věže. Tato úspora hmotnosti umožnila lepší pancéřování korby, kde je posádka umístěna nízko, a tudíž na obtížněji zasažitelném místě.

Tank se v posledních desetiletích proměnil z masově vyráběného, a tudíž relativně levného a početného kusu techniky v sofistikovanou, relativně málo početnou, a tudíž vysoce cennou zbraň, jak ukazují nejnovější varianty Abramsu nebo Leopardu.

Z tohoto důvodu je nutné přejít od koncepce hlavního bojového tanku (MTB), jako je Abrams, Leopard nebo T-90, ke specializovaným konstrukcím. V závislosti na zamýšleném použití bude klíčový buď silný pancíř (a také systémy aktivní ochrany) a palebná síla, nebo naopak manévrovatelnost a mobilita na úkor pancíře.

Budoucnost základních tanků

Faktem zůstává, že jak Rusové, tak Západ věnují pozornost problému hmotnosti tanků. Z tohoto důvodu jsou prototypy tanků budoucnosti lehčí než moderní západní základní tanky.

V tomto případě jde o stroje, které mají být nejpočetnějším zástupcem polských obrněných sil, o více než 10 tun lehčí než Abrams M1A2 nebo Leopard 2A7.

Zdroj: redakce – autorský text, topwar.ru, armyrecognition.com