V Egyptě nalezli podivné mimozemské kameny. Mají dokazovat dávnou explozi ve vesmíru

Podle nové studie může být mimozemský kámen objevený před desítkami let v Egyptě důkazem dávné hvězdné exploze, píše web The Sun.

Vědci se domnívají, že by mohlo jít o první pozemský důkaz exploze supernovy typu „standardní svíčka“. Supernovy typu standardní svíčka, známé také jako supernovy typu la, dostaly své jméno díky tomu, že hoří trvale jasně, takže astronomům připomínají svíčku.

Jsou to silné exploze, ke kterým dochází, když bílý trpaslík pohltí jinou hvězdu.

Vědci se nyní domnívají, že egyptský kámen Hypatia by mohl být důkazem jedné z těchto supernov, k níž došlo před miliardami let. Byl objeven v egyptské poušti v roce 1996. Nová studie jeho chemického složení naznačuje, že mohl vzniknout z kousků prachu a plynu obklopujících supernovu.

Trvalo by miliardy let, než by se prach a plyn spojily a vytvořily vesmírnou skálu.

„V jistém smyslu bychom mohli říci, že jsme zachytili výbuch supernovy Ia přímo při činu, protože atomy plynu z výbuchu se zachytily v okolním oblaku prachu, který nakonec vytvořil mateřské těleso Hypatie,“ řekl geochemik Jan Kramers z Johannesburské univerzity v Jihoafrické republice.

Hypatia by tak vystřelila kolem vesmíru, dokud by nenarazila na zemskou atmosféru a neshořela, přičemž by spadla jako malý kámen nad Egypt.

Nový výzkum naznačuje, že kámen nevznikl ve vnitřní sluneční soustavě. Její chemické složení znamená, že se liší od ostatních vesmírných kamenů, které obvykle míjejí Zemi.

Objev je vzrušující, protože by nás mohl poučit o hvězdných explozích a chemickém složení vesmírných objektů mimo naše rameno Mléčné dráhy.

Zdroj: the-sun.com