V Dubaji začne brzy létat vysokorychlostní taxislužba. Stroj letí rychlostí 321 km/h

Společnost Joby Aviation, která vyrábí elektrická letadla, oznámila dohodu s dubajským úřadem pro silniční a dopravní dopravu (RTA) o zavedení letecké taxislužby ve Spojených arabských emirátech do začátku roku 2026, přičemž první provoz plánuje již v roce 2025, píše portál Tech Magazine.

Dohoda, kterou obě strany formalizovaly na Světovém vládním summitu v Dubaji, uděluje společnosti Joby exkluzivní práva na provozování letecké taxislužby v Dubaji po dobu šesti let. Cílem partnerství je, aby se Dubaj stala světovým lídrem v rychlé, ekologické a bezhlučné letecké dopravě s využitím průkopnické technologie společnosti Joby.

„Je mi ctí, že můžeme být partnerem dubajské vlády a ukázat světu hodnotu udržitelné letecké dopravy. Dnešní přelomová dohoda obsahuje všechny tři složky potřebné k úspěšnému spuštění letecké taxislužby. A to definitivní cestu k provozu, dobře umístěnou infrastrukturu podporovanou specializovanými partnery a letadlo s kapacitou a doletem,“ uvedl JoeBen Bevirt, generální ředitel a zakladatel společnosti Joby Aviation.

Letadlo společnosti Joby, které bylo poprvé představeno v regionu na Světovém summitu vlád, je konstruováno pro pilota a čtyři cestující, dosahuje rychlosti až 321 km za hodinu a předpokládaná doba cesty z dubajského mezinárodního letiště na Palm Jumeirah je pouhých 10 minut oproti 45 minutám jízdy autem.

Zdroj: Tech Magazine