V době energetické krize roste zájem o bioplynové stanice. Jak fungují a kolik plynu přinesou?

V důsledku ruského útoku na Ukrajinu se řada západních zemí rozhodla uvalit na agresora sankce, které ovlivnily dodávky plynu, ropy nebo uhlí z Ruské federace. Proto se lidé začali poohlížet po nových způsobech výroby energie a bioplynové stanice jsou jednou z nich. Umožňují výrobu elektřiny, tepla nebo paliva pro vozidla s využitím organického odpadu.

Tento poslední bod je obzvláště důležitý, zejména v souvislosti se zprávami o Němcích, kteří se až do ruské invaze na Ukrajinu spoléhali především na plyn z Ruska. To se nyní mění a podle neoficiálních informací se západní soused Česka chystá rozšířit provoz svých jaderných elektráren. Jaderná energie však není jediným nápadem Západu na diverzifikaci energetických zdrojů – ve hře jsou i bioplynové stanice, které podporuje i Česko.

Jedním z důvodů je nedůvěra obyvatel oblastí, kde má být bioplynová stanice postavena – obávají se, že jim nepříjemný zápach ztíží každodenní život. Ve skutečnosti vše záleží na kvalitě konstrukce takovéto stanice a těsnosti instalace a mnoho lidí upozorňuje, že je zapotřebí osvěta v této oblasti, aby se ukázalo, jak bioplynové stanice fungují a co umožňují.

Jak bioplynová stanice funguje?
Když se řekne bioplynová stanice, jako první se nám vybaví zařízení na výrobu bioplynu na venkově. Ve skutečnosti mohou být tyto stanice umístěny vedle skládky nebo čistírny odpadních vod (v Indii produkují nejvíce bioplynu odpadky), ale v Česku a dalších evropských zemích převažují zemědělské bioplynové stanice.

K výrobě této suroviny lze použít prakticky veškerý organický odpad produkovaný v domácnosti – substráty mohou být:

tuky;
kaly z čistíren odpadních vod;
rostlinné suroviny (řepa, kukuřice, tráva atd.);
zvířecí výkaly;
Tyto látky se dostanou do fermentoru, kde se při teplotě až 40 °C bez přístupu světla a kyslíku začnou působením mikroorganismů (metanogenních bakterií) rozkládat. Konečným produktem této operace je bioplyn, který se skládá především z metanu a oxidu uhličitého, ale obsahuje také sirovodík, který se odstraňuje v procesu čištění. Takto získaná látka se poté přečerpá do nádrže (obvykle umístěné na střeše), odkud se posílá do blokové teplárny napojené na generátor nebo kogenerační jednotku.

Kolik bioplynu lze získat zpracováním odpadu?
Obsah metanu v získaném bioplynu určuje jeho hodnotu – obvykle je to něco málo přes 50 %, ale palivo získané z cukrové řepy obsahuje až 72 % metanu, takže tento bioplyn je při spalování a přeměně na elektřinu nebo teplo velmi účinný. Zajímavé je, že z hlediska efektivity provozu jsou bioplynové stanice lepší než fotovoltaické farmy, které mohou fungovat jen asi 22 % času v roce. Zařízení na biomasu mohou být v provozu až 8 500 hodin ročně (účinnost za 12 měsíců je 97 %). To samozřejmě neznamená, že fotovoltaika je špatná nebo nerentabilní.

Kolik bioplynu lze získat zpracováním odpadu?
Obsah metanu v získaném bioplynu určuje jeho hodnotu – obvykle je to něco málo přes 50 %, ale palivo získané z cukrové řepy až 72 % metanu, takže tento bioplynu je při spalování a přeměně na elektřinu nebo teplo velmi účinný. Zajímavé je, že z hlediska efektivity provozu jsou bioplynové stanice lepší než fotovoltaické farmy, které mohou fungovat jen asi 22 % času v roce. Zařízení na biomasu mohou být v provozu až 8 500 hodin ročně (účinnost za 12 měsíců je 97 %). To samozřejmě neznamená, že fotovoltaika je špatná nebo nerentabilní, jak jsme ukázali v jednom z našich nedávných materiálů.

Zdroj: Redakce, czba.cz