V čem se liší GPS od ruského systému GLONASS?

Američané měli od počátku při tvoření Globálního polohového systému (GPS) náskok. Jeho ruská obdoba pod názvem GLONASS se začala prosazovat až po roce 2000. Ačkoli se může zdát, že oba systémy jsou konkurenty, často se vzájemně doplňují, píše server Russia Beyond.

Sovětští vědci začali zkoumat teoretickou možnost využití družic pro spuštění nezávislého navigačního systému již v 50. letech 20. století, přibližně v době, kdy sovětský kosmický program úspěšně vypustil první umělou družici Země – Sputnik 1.

Tato průkopnická teoretická práce však postupovala pomalu kvůli nedostatku finančních prostředků. Počátkem 60. let se sovětské vedení dozvědělo, že úhlavní nepřítel, tedy USA, pracuje na svém družicovém navigačním systému již od 50. let a že tato práce konečně přinesla výsledky.

Takzvaný systém Transit, vyvinutý ke sledování amerických ponorek s balistickými raketami, vstoupil do služby amerického námořnictva v roce 1964. Sovětský svaz ho samozřejmě musel dohnat. Sovětské vedení nařídilo obnovit výzkum země v oblasti družicové navigace.

STEJNÝ POČET SATELITŮ

V roce 1976 nasadili do armády systém, který Sověti nazvali Cyklon. Skládal se ze šesti kosmických sond obíhajících po blízkých polárních drahách ve výšce 1 000 km. Avšak chyba při správném určení polohy objektu mohla činit až 80-100 metrů, což je podle moderních vojenských standardů příliš mnoho.

Od té doby sovětští i pozdější ruští vědci pokračovali v rozvíjení technologie na základech Cyklonu.  Projekt znovu nabral na obrátkách v roce 2001, kdy ruská vláda stanovila plán vývoje ruského družicového navigačního systému, který se stal známým jako GLONASS.

Tento ruský systém se skládá z 24 družic, které se pohybují ve třech orbitálních rovinách, z nichž každá má osm zařízení. Naproti tomu americký GPS využívá stejný počet družic, ale rozděluje je v prostoru jinak. V systému GPS se 24 satelitů pohybuje v šesti orbitálních rovinách, v každé z nich jsou čtyři družice. Rozdíl v rozmístění satelitů v prostoru ovlivňuje uživatelský komfort.

SROVNÁNÍ VYCHÁZÍ LÉPE PRO GPS

Ačkoli jsou oba systémy velmi přesné, systém GPS mírně převyšuje systém GLONASS jak v přesnosti, tak v pokrytí. V případě systému GLONASS může být chyba o jeden až dva metry větší než v případě systému GPS. Výhodou systému GPS je také jeho globální pokrytí, zatímco systém GLONASS může v odlehlých částech světa ztrácet signál.

Přesto je GLONASS lepší než GPS, pokud jde o určování polohy objektů na severu, zejména v cirkumpolárních šířkách. Protože ruské družice nerezonují s pohybem Země (na rozdíl od družic GPS), nevyžadují pomocnou korekci. V praxi to znamená vyšší spolehlivost systému v místech, kde to Rusko potřebuje nejvíce: v Arktidě, kde operuje Severní flotila země. Z toho vyplývá, že ačkoli je systém GPS obecně přesnější a rozšířenější, uživatelům v severních částech skandinávských zemí a Ruska může GLONASS vyhovovat více.

Od konce studené války se nicméně oba systémy používají jako doplňkové. Většina sledovacích zařízení prodávaných na trhu (včetně iPhonů a chytrých hodinek) umožňuje současné používání systémů GPS a GLONASS, což výrazně zvyšuje přesnost určování polohy a v důsledku toho i pokrytí.

Zdroj: rbth.com