V čem jsou ruské jaderné síly lepší než americké? Jak je to vůbec možné?
V posledním desetiletí Rusko dosáhlo řady průlomových úspěchů ve vývoji jaderných zbraní a jejich nosičů a v několika oblastech výrazně předstihlo Washington, píše web Russia beyond.
Rusko a USA si udržují kvantitativní paritu v oblasti strategických zbraní, ačkoli mají odlišnou strukturu. Vedení USA je však velmi znepokojeno tím, že za Ruskem zaostává v oblasti vyspělých systémů protiraketové obrany. To vyplývá z toho, že podcenilo ruský vojenský potenciál a příliš mnoho vynakládalo na ozbrojené konflikty (především v Afghánistánu a Iráku), které ročně spolykaly přibližně 100 miliard dolarů. Po stažení amerických vojsk z Afghánistánu a výrazném omezení počtu vojáků v Iráku se situace začíná měnit. V obranném rozpočtu USA na rok 2022 budou vyčleněny značné prostředky na vývoj nových zbraní, včetně strategických.
Nový vývoj v Rusku
Ruští inženýři vytvořili strategický raketový systém RS-28 Sarmat. Toto stacionární odpalovací zařízení na bázi sila s těžkou mezikontinentální balistickou raketou (ICBM) na kapalné palivo nahradí raketový systém Voevoda ze sovětské éry, který je stále ve výzbroji strategických raketových sil (SMF) země.
Hlavním rysem systému Sarmat je jeho schopnost zasáhnout nepřátelské území po suborbitální trajektorii přes jižní pól. Pokud by se cílem staly například Spojené státy, umožnilo by to úder ze strany Mexického zálivu, kde Američané nemají rozmístěné systémy protiraketové obrany (ABM). Poznamenejme, že první výrobní jednotky systému Sarmat vstoupí do služby u raketové divize SMF, která se nachází ve městě Užur v Krasnojarském kraji, v roce 2022. Tím budou účinně vyloučeny jakékoli pokusy USA o zachycení během nejzranitelnější aktivní fáze letu ICBM.
Pro ruské námořní strategické jaderné síly (SNS) je klíčový vývoj oceánského víceúčelového systému Poseidon, založeného na podvodních vozidlech bez posádky s jaderným pohonem. Jejich prakticky neomezená schopnost zůstat pod vodou umožňuje těmto vozidlům ničit nepřátelské letadlové lodě a námořní úderné skupiny v jakémkoli směru, stejně jako zasáhnout pobřežní infrastrukturní zařízení na mezikontinentální vzdálenost. Vyzbrojena termonukleární hlavicí jsou schopna dosáhnout rychlosti 200 km/h. V současnosti vozidla tohoto typu nese jaderná ponorka zvláštního určení K-329 Belgorod.
A pro leteckou složku ruských SNF se vyvíjí nízkoletící křižující raketa Burevestnik s jaderným pohonem, která má téměř neomezený dolet. I ta bude vybavena termonukleární hlavicí. A přestože je její rychlost podzvuková, bude schopna vyhnout se zachycení nepřátelskými systémy nové generace, a to jak systémy protiraketové, tak i protivzdušné obrany.
Tento ruský vývoj nemá nikde na světě obdoby. Proto se Pentagon a Bílý dům staly terčem ostré domácí kritiky. USA však nebudou schopny tuto nerovnováhu v jaderných silách s Ruskem rychle napravit, protože vybudování takových systémů vyžaduje nejen značné finanční prostředky, ale i čas.
Zdroj: rbth.com