Úžasný objev v egyptské Sakkáře: Archeologové nalezli stovky sarkofágů, kočičích mumií a bronzových soch

Archeologové v Egyptě objevili na starověké nekropoli v Sakkáře spoustu cenných artefaktů, včetně 250 kompletních mumií v malovaných dřevěných sarkofázích a více než 100 bronzových staroegyptských bohů. Vše pochází z doby asi před 2 500 lety.

Oblast v Sakkárě, bohaté místo asi 25 kilometrů od Káhiry, pravděpodobně stále skrývá mnohá tajemství. V pondělí, 31. května, byly vystaveny před Džoserovou stupňovitou pyramidou desítky nově objevených, krásně zdobených sarkofágů a desítky bronzových soch. Sarkofágy jsou stále zapečetěné, s jejich mumifikovanými majiteli uvnitř.

Bylo to již páté odhalení nalezených artefaktů od roku 2018, kdy na místě započaly práce.

Nejnovější objevy, včetně asi 250 dosud zapečetěných sarkofágů, pocházejí ze „hřbitova posvátných zvířat“ v Sakkáře, řekl Mostafa Waziri, generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky. 

Podle webu LiveScience, hřbitov v Sakkáře se dříve nazýval „Bubasteion“, což je odkaz na staroegyptskou bohyni Bast nebo Bastet, která byla uctívána v podobě kočky. Mnohé ze soch, které zde byly objeveny, znázorňovaly bohyni. V roce 2019 však bylo místo přejmenováno na Hřbitov posvátných zvířat poté, co tam archeologové objevili mnohá mumifikovaná zvířata a sochy dalších egyptských božstev.

„Našli jsme dvě krásné dřevěné sochy se zlatem ozdobenými tvářemi božstev Isis a Neftis, ochránkyněmi rakve,“ řekl Waziri o artefaktech vytažených z jedné z kopacích šachet. „Seděli u sarkofágu, jedna z nich u hlavy a druhá u nohou, v poloze nazývané ‚truchlíci‘ nebo ‚plačící‘ za zesnulé.“

Podle zprávy CBSnews, uvnitř téže rakve archeologové objevili papyrusovou roli, o které se domnívají, že může být až 10 metrů dlouhá a obsahovat kapitoly z „Knihy mrtvých“. Papyrus byl odeslán do laboratoře v Egyptském muzeu k dalšímu zkoumání.

Podle prohlášení egyptského ministerstva pro starožitnosti je to poprvé, co byly v Sakkáře nalezeny nějaké artefakty z pozdního egyptského období. Místo je totiž mnohem starším nalezištěm, například Džoserova stupňovitá pyramida byla postavena kolem roku 2700 př. n. l. během třetí egyptské dynastie a může být nejstarší kompletní kamennou budovou, která kdy byla nalezena.

Pracoviště je dlouhé téměř 400 metrů a archeologové, kteří tam pracují, provedli vykopávky pouze na první čtvrtině, takže se očekává, že je na místě pravděpodobně ještě mnohem více pokladů, které bude možné v budoucnosti odhalit.

Zdroj: livescience.com, cbsnews.com