Úžasný objev. Signál z galaxie vzdálené 9 miliard let

Astronomové z Kanady a Indie zachytili pomocí obřího dalekohledu v Indii rádiový signál z galaxie SDSSJ0826 + 5630, která je od Země vzdálená asi 9 miliard světelných let, jak uvádí server Time.

Rádiové vlny umožňují astronomům pochopit raný vesmír, jehož stáří se odhaduje na 13,7 miliardy let.

„Signál sahá 8,8 miliardy let zpět,“ uvedl Arnab Chakraborty, kosmolog a spoluautor studie o detekci vlny. „Tento signál nevyslali mimozemšťané, ale pochází z hvězdotvorné galaxie, která jej vyslala v době, kdy byl vesmír starý pouhých 4,9 miliardy let,“ dodal.

Jedná se o první tzv. bezdrátový signál na tak velkou vzdálenost. „Galaxie vysílá různé typy rádiových signálů,“ dodal Chakraborty.


Vědci zdůraznili, že objev vlny byl obzvláště důležitý, protože její frekvence byla na specifické vlnové délce známé jako „21 cm line“, známá také jako čára vodíku, což je spektrální čára elektromagnetického záření s frekvencí 1420.

Vodík se šíří vesmírem a mohl by pomoci zmapovat galaxie. Obří teleskop v Indii dokázal zachytit slabý signál v důsledku gravitačního „čočkování“.

Jedná se o další objev, kterým se mohou astronomové pochlubit. Tato informace byla zveřejněna serverem Time jen den po té, co se povedl objev úžasné exoplanety.

Zdroj: Time