Úspěch polských vědců. Vyrobili baterie z brambor a kukuřice. Profesor je přesvědčen, že lze vyrábět ekologické zásobníky energie

Vědci z Jagellonské univerzity vyvinuli technologii skladování energie, kterou označují za revoluční. Řešení spočívá v tom, že se stanou nezávislými na dodavatelích drahých kovů a grafitu, které se používají při výrobě baterií a skladování energie.

Výzkumníci z Jagellonské univerzity vyvinuli řešení, které by mohlo změnit trh s bateriemi a skladováním energie. Profesor Marcin Molenda, který vede skupinu pro technologie materiálů a nanomateriálů na Fakultě chemie univerzity v Krakově, vyvinul se svými kolegy způsoby výroby nových typů skladování energie.

Výzkum v oblasti skladování energie trvá již několik let. Ukazují, že je možné zavést systémové změny ve výrobě vysokonapěťových baterií. Profesor Molenda se domnívá, že uplatněním řešení tzv. zelené chemie je možné vyrábět ekologické zásobníky energie ve velkém měřítku a zároveň se stát nezávislým na vzácných, drahých a životnímu prostředí škodlivých surovinách, konkrétně na četných kovech a grafitu.

Nový typ baterie

Škrobové anody (CAG) jsou jednou z technologií vyvinutých krakovskými vědci. Umožňuje výrobu anodových materiálů na bázi uhlíkového gelu (karbogelu), který se získává ze škrobu, obnovitelné suroviny. Škrob lze získat z rýže, brambor nebo kukuřice a následně želatinizovat vodou.

CAG umožňuje nahradit přírodní a syntetický grafit při výrobě baterií, aniž by to mělo vliv na jejich výkon. Testy navíc ukázaly, že anody mají životnost více než 1 500 nabíjecích a vybíjecích cyklů.

Vyvinutý karbogel je vhodný pro výrobu ekologických lithium-iontových článků se sníženou uhlíkovou stopou. Obrovskou výhodou je přitom volný přístup k surovinám a naprostá nezávislost na zahraničních dodavatelích grafitu.

Revoluce v ukládání energie

Druhou technologií je LKMNO, což je katoda vyráběná bez kobaltu, s pětkrát menším obsahem niklu a dvakrát větším množstvím lithia. Výroba katody je založena na vodní technice s kondenzačním sušením a kalcinací při mírných teplotách.

Výrobní náklady katody LKMNO jsou dvakrát nižší než u nejmodernějších katod třídy NMC s niklem, manganem a kobaltem. Další výhodou našeho řešení je, že lithium použité v baterii, kterého je potřeba dvakrát více než v NMC, je plně účinné. V dnešních lithium-iontových bateriích pracuje lithium, které je poměrně drahé, na zhruba 50 %, což je čistý odpad. V modelu LKMNO se využívá na 100 procent.

Další technologií, kterou tým profesora Molendy vyvinul, je CfCL (Carbon Conductive Layer). Její použití umožňuje vytvořit novou generaci baterií. CCL je nanotechnologická metoda přesného pokrytí aktivních materiálů obsažených v zásobnících energie tenkou uhlíkovou vrstvou. To umožňuje dosáhnout vysoké hustoty energie a zároveň zajišťuje vysokou úroveň bezpečnosti baterií, u nichž je prakticky vyloučena možnost samovznícení.

Chtějí vstoupit na trh

Řešení vyvinuté krakovskými vědci je patentově chráněno. V současné době probíhají práce na zavedení nových technologií do výrobních procesů. Vědci jsou otevřeni spolupráci s investory a nabízejí pomoc v každé fázi zvyšování úrovně technologické připravenosti v celém procesu.

Zdroj: redakce, mdpi.com