USA ukazuje svou sílu. Podívejte se na formaci bombardérů známou jako „sloní pochod“

Letouny amerického letectva nedávno předvedly ohromující ukázku síly a „sloní chůze“, jak informoval japonský web EurAsian Times o prezentaci, která se uskutečnila na letecké základně Kadena v Japonsku.

„Sloní chůze“ je letecká show, která vyžaduje velkou míru koordinace. Jedná se o umístění velkého počtu letadel velmi blízko u sebe na vzletové a přistávací dráze. Stroje pak vzlétají do vzduchu v krátkých intervalech. Prováděla se již za druhé světové války, kdy spojenecké bombardéry prováděly útoky v počtu až 1 000 letadel.

Nedávné demonstrace v Japonsku se zúčastnilo mimo jiné 23 stíhaček F-15C a osm F-22. „Sloní chůzi“ předvedlo v listopadu na základně ve státě Missouri také osm legendárních stealth bombardérů B-2 Spirit. Přiblížíme si možnosti posledního z těchto strojů.

Předváděcího letu v Missouri se zúčastnilo 40 procent bombardérů B-2 z celé flotily amerického letectva, jak uvádí web The War Zone. Koncept těchto strojů vznikl v 70. letech 20. století díky vývoji sovětské radarové technologie. Bombardéry mají vlastnosti stealth, což znamená, že je radary obtížněji odhalí. První let letounu B-2 Spirit se uskutečnil v roce 1989.

Bombardér je vybaven čtyřmi dvouproudovými motory General Electric F118-GE-100, které mu umožňují dosáhnout podzvukové rychlosti až 1040 km/h. Stroj má dolet přes 9 600 km a maximální dostup je něco málo přes 15 km. B-2 Spirit může nést konvenční výzbroj a jaderný náklad o celkové hmotnosti přibližně 18 tun.

B-2 je díky svým jedinečným schopnostem jediným stealth bombardérem s dlouhým doletem, který mají USA v současnosti ve výzbroji. „S odhodláním pokračovat v modernizaci letounu B-2 využíváme inovace naší společnosti v oblasti digitálního inženýrství a desetiletí vedoucí pozice v oblasti navrhování a údržby málo pozorovatelných platforem,“ říká Shaugnessy Reynoldsová, viceprezidentka a vedoucí programu B-2 ve společnosti Northrop Grumman.

Zdroj: EurAsian Times; The War Zone