USA testují nadzvukový dron s hypersonickým motorem

Ve stínu technologického závodu, který formuje moderní obranné strategie, USA činí odvážné kroky ve vývoji hypersonických technologií. Společnost Venus Aerospace nedávno oznámila úspěšné testování svého rotačního detonačního motoru (RDE) na malém bezpilotním letounu, naznačující slibný pokrok v oblasti hypersonického cestování, píše web Interesting Engineering.

Tento test, provedený 24. února, se sice omezoval na podzvukové rychlosti, avšak ukázal potenciál motoru dosáhnout rychlosti přesahující Mach 2. Tím USA vysílají jasný signál o své odhodlanosti konkurovat globálním snahám, zejména těm Číny, v oblasti hypersonického výzkumu a vývoje.

RDE motory jsou v centru pozornosti díky své vysoké termodynamické účinnosti a kompaktnímu designu, které je předurčují stát se klíčovými pro budoucí pohonné a energetické systémy. Oproti tradičním raketovým motorům, kde se pohonná hmota smíchá a zapálí ve spalovací komoře, RDE pracuje na principu detonační vlny, což přináší nové možnosti pro nadzvukový a hypersonický let.

První let testovaného dronu, dlouhého 2,5 metru a vážícího 136 kg, demonstroval schopnost letět rychlostí Mach 0,9 ve výšce 3 658 metrů, což je významný krok v přiblížení se k hypersonickým rychlostem.

Venus Aerospace, ve spolupráci s americkou Agenturou pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA), je nyní na cestě k integraci RDE s technologií nasávání vzduchu, což by umožnilo vytvoření motoru s kombinovaným cyklem schopným dosahovat extrémních rychlostí.

Úspěch tohoto testu nejen podtrhuje potenciál RDE jako klíčového hráče v hypersonické ekonomice, ale také zdůrazňuje odhodlání USA udržet si technologickou převahu. S dalšími testy a vývojem plánovaným na následující roky, Venus Aerospace si klade za cíl dosáhnout ještě vyšších rychlostí, což by mohlo znamenat revoluci v komerčním i obranném letectví.

Zdroj: Interesting Engineering