Univerzita vyvinula umělou inteligenci k detekci asijských sršní

Vědci vyvinuli umělou inteligenci k detekci invazivních asijských sršní, píše o tom deník The Guardian.

Výzkumníci z Exeterské univerzity vynalezli systém, který upozorňuje sršně na monitorovací stanici. Přistanou na houbové látce napuštěné potravou a kamera nad hlavou pořizuje snímky.

Umělá inteligence zjistí, zda se jedná o sršně asijské, které představují existenční hrozbu pro včely. Pokud se jedná o asijské sršně, odešle výstrahu na telefon nebo počítač obsluhy.

Jakmile sršeň objeví zdánlivě bezpečný zdroj potravy, pravděpodobně se vrátí a tým bude schopen vystopovat asijskou sršeň zpět do jejího hnízda. Sledovací týmy mohou hnízdo najít tak, že sledují, kterým směrem sršně odlétají. Opakování tohoto postupu z dalších blízkých míst umožňuje triangulací odhadnout pravděpodobnou polohu hnízda.

Cílem bylo vyvinout nákladově efektivní a univerzální systém, který mohou používat vlády nebo jednotliví včelaři.

VespAI používá ke své činnosti kompaktní procesor, v podstatě takový malý počítač, který zůstává nečinný, pokud jeho senzory neidentifikují hmyz v rozsahu velikosti sršně. V opačném případě se aktivuje algoritmus umělé inteligence, který analyzuje obraz a určí, zda se jedná o asijskou sršeň. Pokud je zjištěna asijská sršeň, monitor odešle uživateli upozornění.

Sršně asijské již napadly velkou část pevninské Evropy. Sídlí před včelími úly a chytají včely. Jen jedna asijská sršeň dokáže za den ulovit a sežrat 30 až 50 včel. Je velmi důležité odhalit přílet asijských sršní do oblasti včas, než se vylíhnou nové královny, protože jakmile se usadí, je téměř nemožné se jich zbavit

Zdroj: The Guardian