Umělé střevo dokáže rozkládat plasty. Mohlo by to vyřešit celosvětový problém s plastovým odpadem

Vědci vytvořili umělé střevo u červa, které je schopné rozkládat plasty. Tato inovace představuje slibné přírodní řešení pro problém celosvětového znečištění plastem. Informuje o tom vědecký online magazín SciTechDaily.

Červi Zophobas atratus – jsou larvy škrkavky běžně prodávané jako krmivo pro domácí mazlíčky a známé jako super červi pro svou výživovou hodnotu mohou přežít na potravě z plastů, protože jejich střeva obsahují bakterie schopné rozkládat běžné typy plastů. Jejich použití při zpracování plastů však bylo nepraktické kvůli pomalé rychlosti krmení a udržování červů.

Vědci nyní přišli na způsob, jak tyto problémy překonat tím, že izolovali střevní bakterie červů a použili je k této práci bez nutnosti velkého chovu červů.

Vývoj umělého střeva červa

Při vývoji této metody krmili vědci tři skupiny super červů různou plastovou stravou – polyethylenem vysoké hustoty (HDPE), polypropylenem (PP) a polystyrenem (PS), a to po dobu 30 dnů. Kontrolní skupina byla krmena ovesnými vločkami.

Tyto plasty vybrali proto, že patří mezi nejběžnější plasty na světě a používají se v předmětech denní potřeby, jako jsou krabice od potravin a lahve od čistících prostředků.

Poté, co vědci nakrmili červy plasty, odebrali z jejich střev mikrobiomy a inkubovali je v baňkách se syntetickými živinami a různými druhy plastů, čímž vytvořili umělé střevo červa. Po dobu šesti týdnů nechali mikrobiomy růst v baňkách při pokojové teplotě.

Zvýšení počtu bakterií rozkládajících plasty

Vědci zjistili, že v porovnání s kontrolní skupinou se v baňkách, které obsahovaly střevní mikrobiomy červů krmených plasty, výrazně zvýšil počet bakterií rozkládajících plasty.

V dalších krocích chtějí vědci zjistit, jak bakterie ve střevech super červa rozkládají plasty na molekulární úrovni. Pochopení tohoto mechanismu pomůže vědcům vytvořit bakteriální společenstva rozkládající plasty tak, aby v budoucnu účinně rozkládala plasty.

Zdroj: SciTechDaily