Umělá inteligence na křižovatce může jednoho dne zachránit mnoho životů
Města bez dopravních zácp, kde se chodci i lidé cestující ve všech typech vozidel mohou cítit bezpečně? To není sen, ale cíl společnosti VivaCity, která již působí v několika evropských zemích.
Společnost VivaCity instaluje na křižovatkách senzory, které shromažďují (anonymizované) údaje o intenzitě dopravy a o tom, jak se různí účastníci provozu pohybují městem. V kombinaci s algoritmy umělé inteligence a příslušným softwarem tak může přesně sledovat, kolik vozidel nebo lidí se pohybuje určitými směry a v jakých časech a kde dochází k problémům s plynulostí dopravy. Kromě toho také detekuje nebezpečné incidenty – jak mezi samotnými vozidly, tak i s účastí chodců.
Takto shromážděné informace umožňují vytvářet zprávy, které pak pomáhají městským úřadům optimalizovat městské dopravní systémy. Stručně řečeno: jde o to upravit je tak, aby chodci i cestující vozidly mohli absolvovat své každodenní cesty co nejrychleji, nejplynuleji a nejbezpečněji. Vše podle staré dobré zásady, že prevence je lepší než léčba. V tomto případě předcházení nehodám, u nichž je vysoká pravděpodobnost, že nastanou.
Zástupci VivaCity tvrdí, že preventivní opatření jsou mnohem lepší než reaktivní. Zdůrazňují výhody, jako je vyšší bezpečnost, efektivněji vynaložené peníze z městského rozpočtu, ale také pozitivní dopad na životní prostředí (čím plynulejší provoz, tím nižší emise).
VivaCity již působí v sedmi zemích včetně Velké Británie (ve více než stovce měst!) a Austrálie a od letošního roku bude spolupracovat s newyorskou samosprávou. Od svého vzniku již společnost nainstalovala (především na křižovatkách) více než 3 500 senzorů, které odhalují úzká místa nebo obzvláště nebezpečná místa. Jejím posláním je, jak vysvětluje, „učinit silniční dopravní infrastrukturu řízenou daty, včetně systémů pracujících v reálném čase“.
Zdroj: redakce; VivaCity