Umělá inteligence dokáže urychlit vývoj léků. Al je schopna analyzovat neskutečně obrovské množství dat a zároveň tyto data efektivně vyhodnotit

Celý proces výroby léků až po distribuci je velice složitý. Někdy uvedení jen jednoho léku trvá asi 12 let a stojí přibližně miliardy. Umělá inteligence však může všechny tyto složité procesy urychlit píše portál Pharma-food.

Není ojedinělé, že se velké farmaceutické firmy snaží vyhýbat vývoji neziskových léků, jako jsou například antibiotika. Celý proces schvalování je složitý – je potřeba mít dokonale zpracované dokumenty, a také vybírat pečlivě účastníky pro klinické výzkumy. Ale dnes už umělá inteligence nabízí možnosti, jak urychlit celkový vývoj léků.

Společnost Amgen již umělou inteligenci využívá

Umělou inteligenci lze využít v každé fázi vývoje léku. Hodně výrazně ušetří naložené prostředky na vývoj. Al je schopna analyzovat neskutečně obrovské množství dat a zároveň tyto data efektivně vyhodnotit. Tedy najde i vhodné cíle a ideální léky. Taktéž již dokáže předvídat vedlejší účinky léků.

Společnost Amgen umělou inteligenci začala využívat právě při výrobě léků. Například k výrobě proteinového léku je potřeba o 60 % méně času než bez využití Al. Umělá inteligence navíc dokáže využít dané počítačové modely k lepším variantám proteinů. Firma využívá Al i k předpovídání vhodných kandidátů na léky.

Software AlphaFold předpovídá proteinové struktury léku

Tato aplikace byla vyvinuta společností Google Deep Mind. Tato aplikace vytváří předpovědi klíčových proteinových struktur na základě AI, a to během několik hodin. Například biotechnologická společnost Insilico Medicine s poměrně vysokou přesností díky Al vyvinula ideálního kandidáta na složku proti fibróze a to za pouhých 850 tisíc dolarů (přibližně 19,7 milionu korun). Bez Al by tato procedura vyšla na neskutečných 664 milionů dolarů (asi 15,3 miliardy korun).

Zdroj: Heise, Pharma-food