Ultimátní zbraň Spojených států. Jaderný arzenál je muzeem technologie 70. let
Mezikontinentální balistické rakety s jadernými hlavicemi jsou bezpečnostní zárukou pro Spojené státy a tím i pro NATO. V současné době jsou však dramaticky zastaralé. Přestože Američané začali modernizovat svou strategickou infrastrukturu, donedávna používající osmipalcové diskety, slabým článkem zůstávají samotné rakety. Jedná se o zbraně vyrobené před 50 lety.
Strategické odstrašení NATO je založeno na třech typech raket. Dva z nich jsou rakety určené pro ponorky. Čtyři francouzské lodě typu Le Triomphant jsou vybaveny střelami M51. Čtyři britské lodě typu Vanguard nesou americké rakety Trident. Tridenty jsou také na palubě 18 lodí typu Ohio.
Posledním typem balistické střely je pozemní zbraň, kterou v současnosti v NATO používají pouze Spojené státy. Představují ji rakety LGM-30G Minuteman III, které během studené války zajišťovaly „vzájemně zaručené zničení“ (doktrína MAD). Problémem je, že studená válka skončila před více než 30 lety a rakety Minuteman zůstaly. Dnes se jedná o značně zastaralé zbraně, jejichž údržba je nákladná.
Střela LGM-118A Peacekeeper a systém START II.
Stáří a potenciál raket Minuteman si tvůrci americké politiky dobře uvědomovali. Již v 80. letech 20. století byla vyvinuta nová generace raket – LGM-118A Peacekeeper. Střely Peacekeeper o délce 22 metrů a hmotnosti 88 tun byly velmi moderní zbraní, jak uvádí web Atomic Archive.
Podle své konstrukce poskytovaly velmi vysokou přesnost zásahu a na vzdálenost více než 9 000 km zasahovaly cíl s přesností 130 metrů. Navíc nesly vícenásobnou hlavici MIRV, která mohla obsahovat až 10 dílčích hlavic (technicky mohla střela nést až 12 dílčích hlavic, ale toto řešení se v praxi nepoužívalo). Každá z nich mohla útočit na jiný cíl.
Zajímavou vlastností rakety Peacekeeper, ovlivňující její spolehlivost a provozuschopnost, byl tzv. studený start. Střela byla uložena v podzemním silu, ale neodpálila se přímo z něj. Po celou dobu byla v uzavřené kapsli a start probíhal ve dvou fázích. Nejprve stlačený vzduch vyvrhl 88 tun vážící raketu ze sila a kapsle a teprve poté, ve výšce 24 metrů, se spustily motory střely Peacekeeper.
Peacekeeper byla moderní a výkonná zbraň, ale USA od ní upustily z politických důvodů: zákaz hlavic MIRV měl vyplývat ze smlouvy o odzbrojení START II, kterou však Rusko odmítlo. Přesto USA jednostranně odzbrojily. Poslední rakety tohoto typu byly vyřazeny z provozu v roce 2005 a rakety Minuteman se opět staly pilířem jaderného odstrašení.
Americké jaderné muzeum
V praxi to znamenalo, že se americké strategické odstrašování vrátilo do dob konce 70. a počátku 80. let, pokud jde o používanou technologii a hardware, který byl ukázán v celovečerním filmu Válečné hry z roku 1983.
V polovině předchozího desetiletí se médii přehnala vlna senzacechtivých až absurdních textů, které líčily technickou úroveň americké infrastruktury odpovědné za jaderné odstrašování.
Na denním pořádku bylo používání archaických osmipalcových disket (vyvinutých v roce 1973), analogových telefonů, kde byl hlas volajícího kvůli rušení sotva slyšitelný, a zařízení dávno zaniklých společností, jako je Radio Corp. ff America (zlikvidovaná v roce 1987) nebo Hughes Aircraft, zaniklá od roku 1997, jak píše server Missile Threat.
Celá flotila mezikontinentálních balistických raket funguje díky hardwaru s menším výpočetním výkonem, než má chytrý telefon se špatnými specifikacemi.
Tento problém byl identifikován a od roku 2019 se řeší. Archaická řešení byla nahrazena moderními technologiemi, příkladem je nahrazení obrovských disket flash disky.
Co však zůstává nezměněno, je klíčová složka odstrašujícího prostředku, rakety Minuteman. Její dny jsou však také sečteny, protože USA se rozhodly modernizovat svůj jaderný arzenál.
Nový arzenál Ruska a Severní Koreje
To je významné zejména v souvislosti s výzvami, které představuje ruské nebo severokorejské zbrojení. Přestože se ruská armáda na Ukrajině zkompromitovala, strategické raketové síly zůstávají její nejlépe investovanou a systematicky modernizovanou složkou.
Rusové prostředky nešetří – staré rakety nahradili zcela novou generací zbraní, jako jsou rakety Jars a Satan II. Navzdory svým ekonomickým problémům také pečují o svou flotilu nosičů balistických raket s ponorkovým pohonem v podobě dalších lodí typu Borya.
Ani Severní Korea nespí na vavřínech a pravidelně odhaluje nové balistické rakety. Ačkoli měly nové rakety Hwasong-17 zpočátku krátký dolet, jejich dolet se odhaduje až na 15 000 km – tedy na dostřel americké pevniny, jak píše web Missile Threat.
LGM-35A Sentinel – nový pilíř jaderného odstrašení
V tomto kontextu se vývoj nové strategické zbraně ze strany USA stává nutností. Nástupcem dávno vyřazeného Minutemanu má být nová raketa LGM-35A Sentinel. Byla navržena tak, aby minimalizovala budoucí náklady na servis a modernizaci zbraně, která navzdory naději, že nebude použita, musí zůstat neustále v plné pohotovosti.
Práce na ní již probíhají a počátkem března 2023 společnost Northrop Grumman zveřejnila informaci o úspěšné zkoušce motoru nové rakety.
Zkouška motoru jednoho ze stupňů Sentinelu, která proběhla v zařízení Promontory v Utahu, prokázala správnou funkci testovaných komponent. Pokud vše půjde podle plánu, první rakety Sentinel dosáhnou operační připravenosti v roce 2029, kdy půjdou do sil a vytlačí tehdy téměř 60 let staré rakety Minuteman III.
Zdroj: redakce – autorský článek, atomicarchive.com, missilethreat.csis.org, Wikipedia
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]