Ukrajinský dělostřelec hodnotí polskou houfnici Krab. Kritikou nešetřil
Polské houfnice Krab významně přispívají k ukrajinské obraně, ale ne všichni jsou nadšeni jejich výkonem. Ukrajinský voják Andrij Kobzar, který má zkušenosti i s německou PzH-2000, nabízí kritický pohled, píše portál TechWP.
Andrij Kobzar, z 43. samostatné dělostřelecké brigády, se po intenzivním výcviku v Německu vrátil na frontu, kde bojoval až do zranění v Soledaru v květnu 2023.
Kritika Krabu – vůbec ho nešetřil
Podle Kobzara, který měl možnost sloužit na německé PzH-2000, není větší mobilita, kterou poskytují kolové dělostřelecké systémy jako Caesar, v ukrajinských podmínkách výhodou. Rusové totiž často útočí na zjištěné dělostřelecké systémy drony a raketami, což vyžaduje vysokou úroveň ochrany a pancéřování, kterou pásové systémy jako PzH-2000, AS90, AHS Krab a M109 poskytují lépe.
Kobzar však k polskému Krabu nebyl shovívavý. Kritizoval jednodušší interiér, nedokončený systém automatického nabíjení a tenký pancíř ve srovnání s PzH-2000. Uvedl také, že Ukrajinci přišli o 28 z 80 použitých jednotek Krabu, zatímco u PzH-2000 neztratili žádnou z 27 jednotek, kromě jedné těžce poškozené, která byla poslána na generální opravu.
Výhody jednodušší konstrukce
Na druhou stranu, jednodušší konstrukce Krabu má své výhody. Tento systém se méně často porouchává a nabízí lepší servisní podporu, což znamená, že může zůstat na bojišti déle. I když PzH-2000 může střílet teoreticky až 10 ran za minutu, v nouzovém režimu s vypnutým automatickým nabíječem klesá jeho rychlost palby na 1-2 rány za minutu.
Zdroj: TechWP